+90 535 463 53 33
info@cemozluk.com

Bayanlarda Cinsel İsteksizlik

İşlemin Yeri

Hastane

Anestezi Türü

Lokal

İşlem Süresi

60 DK

Taburcu Süresi

3-4 Saat

Aktivite Başlangıcı

30 Gün

Cinsel hayatın en önemli problemlerinden biri bayanlarda cinsel isteksizlik yaşanıyor olması. Peki, hastalarımıza bu konuda ne öneriyoruz?

Cinsellik alanında yaşadığınız problemlem  nasıl çözülür?

Cinsel İsteksizlik Nedir?

Öncelikle kadınlarda cinsel isteksizlik ile alakalı, sebeplere bakacak olursak; Cinsel isteğin azalması, zamanla yok olması durumu olarak gösterebiliriz. Bunun dışında yaşanan isteksizlik durumu bir çeşit uyarılma bozukluğu olarak görülmesi de söz konusu. Sadece istemiyor olmak değil, isteksizliğin ileri boyuta taşınmış olması da aynı problemdir. Yaşadığınız isteksizlik durumu tiksinti dediğimiz boyutlara kadar varabilir.

Direkt olarak cinsel istek için de partner ile ilişkiye girme arzusu tanımı yapılır. Sağlık açısından gerekli olan bu durum, normal olarak tanımlanır. Çeşitli şekillerde kendini gösteren cinsel arzu, farklı biçimlerde uyarılabilir. Cinsel arzunun  kendini gösterdiği durumlar fantezi kurma, erotik içeriklere duyulan ilginin artması, rüya görme şeklinde olabilir. Cinsel arzunun  uyarılması beş duyu organından herhangi biri ile olabilir.

Cinsel İsteksizliğin Nedeni Ne Olabilir?

Hastalarımız tarafından çok sık sorulan soru, yaşanan cinsel isteksizlik  duygusunun  neden olduğudur. Yaşanan bu durumun sebebi  her hasta için farklı olabiliyor. Bunun için yaptığımız muayenelerin sonunda direkt olarak hastamız için nedeni sunuyoruz. Farklı durumların yaşanması, biyolojik problemler , ya da geçmişte zihinde kalan bir travma kişinin cinselliği aklından çıkarmasına neden olabiliyor. Bu sebeple net bilginin verilmesi, kişisel durumun incelenmesinin ardından oluyor.

İlişkiye girmek istememenizin nedeni yaşanan cinsel isteksizlik türüne göre değişiyor. Hastalarımızın öncelikle muayenesini edip, sonrasında yaşadığı isteksizlik türünü saptıyoruz. Bu tür üzerinden nedenleri, sonuçları üzerinde hareket ederek yaşanan problemin çözümlenmesini için harekete geçiyoruz.

Psikolojik Nedenler;

Genel olarak bu durumun nedeni psikolojik nedenler olarak gösterilmekte.

  • Biyolojik içgüdü
  • Yeterli özgüven oluşmaması
  • Sağlıklı bir deneyimin yaşanmamış olması
  • Uygun partnerin olmaması / partnerin deneyimsiz olması
  • Partnerler sadece cinsel anlamda değil, normal paylaşımların da yapılamıyor olması


Yukarıda verilenler, cinsel isteksizliğe neden gösterilebilecek durumlardır. Faktörlerden birinin ya da birkaçının kadında gözükmesi halinde, kişi kendini eksik hissedecek ortaya çıkacak ve cinsel yaşantının olumsuz etkilenmesi söz konusu olacaktır.

Hormonal Dengesizlikler;

Bakıldığında psikolojik nedenler dışında, ilişkiye girmek istememe durumuna hormonal dengesizlikler de neden olabilir.

İsteksizlik Çeşitleri

Yaşadığınız isteksizlik sorununun  pek çok farklı nedenleri var. Bu nedenler üzerinden geliştirilmiş olan cinsel isteksizlik çeşitleri aşağıda verilmiştir. Sunulan örneklere göre, hastalarımızın yaşadığı sorun hakkında bilgilendirilmesini sağlıyoruz.

Primer: İlk olarak cinsel isteksizlik türü arasında primer olarak adlandırılan tür var. Cinsel isteğin hiç olmaması durumu olarak ifade edilir. Hastalarımızın genel olarak ergenlik döneminde bu şekilde bir isteksizlik yaşaması söz konusu olabilir.

Seconder: Öncesinde bir sorun olmayan; fakat sonrasında cinsel arzunun giderek  azalması  durumudur. Bu durumda aşırı yorgunluk, yaşam alışkanlıklarının olması, stresin vermiş olduğu isteksizlikleri hastalarımıza bildiriyoruz. Durumların ortadan kaldırılması ile cinsel isteğin yeniden eskisi gibi olmasını amaçlıyoruz.

Kadınlarda En Sık Görülen İsteksizlik Çeşidi

Primer isteksizlik. İsteksizlik türünde genel olarak kadınların %20’sinin yaşadığı sonucuna varılmıştır. Yapılan araştırmalar yaşa bağlı olarak bu durumun arttığını göstermekte. 18 – 24 yaş grubu içinde kadınlarda oran daha da yükseliyor. %32’sinin bu tür bir cinsel isteksizlik yaşadığı görülüyor. Kadınlarda cinsel istek kaybı  yaş arttıkça artıyor. %37,6 oranında 35 – 39 yaş arasında cinsel arzunun azaldığının  gözlenmesi söz konusu.

Cinsel İsteksizlik Nasıl Tedavi Edilir?

Peki, biz hastalarımızı nasıl tedavi ediyoruz.  Cinsel isteksizlik tedavi edilir mi? Hastalarımızın bize sıkça sorduğu sorular arasında. Bakıldığında, çoğu zaman hastalarımızda yaşanan isteksizliğin psikolojik olduğunu görüyoruz. %99 oranında psikolojik olarak cinsel isteksizlik tedavi edilebiliyor.

Jinekolog

Psikolog

Tedavi için hastanın tercih edeceği iki yöntem var. İlk olarak fiziksel bir problem olup olmadığının kontrol edilmesi açısından jinekolog ile iletişime geçmek en doğrusu. Meslektaşlarımız tarafından yapılan incelemeler ile problem eğer fiziksel değilse, direkt olarak psikoloğa yönlendirme yapılacaktır.

Muayene yapılması, doktorların yaşanan bu sorunla alakalı neden kanıya varmasını sağlar. Yaşadığınız sorunun kaynağı psikoloji ise cinsel terapiler uygulanarak sorunun çözümü sağlanır. Düzenli bir terapi süreci ile sorun çözüme kavuşmuş olur.

Kadın Cinsel Sorunları Tedavileri
Talep Formu
Bizimle İletişime Geç
Hemen Bizi Arayın

+90 535 463 53 33