+90 535 463 53 33
info@cemozluk.com

Erkeklerde Cinsel İsteksizlik Tedavisi

cinsel isteksizlik

Erkeklerde cinsel isteksizlik tedavisi hakkında merak ettiklerinizi bu yazımızda sizlere aktaracak ve böyle bir sorun yaşamanız halinde neler yapmanız gerektiğini anlatmaya çalışacağız. Günümüzde bazı erkeklerin ciddi sorunları arasında yer alan isteksizlik problemi, kişinin hem kendisi hem de partneri üzerinde olumsuz etkiler bırakır. Zamanla cinsel ilişki her iki taraf için de sıradan bir hale gelir ve bunun yanında çiftlerin yakınlaşmaları oldukça uzun zaman aralıkları ile gerçekleşir. Bu nedenle cinsel sorunların tedavisi ertelenmemelidir.

Erkeklerde cinsel isteksizlik tedavisi için farklı yöntemler bulunur ve bu şekilde erkekler yaşadıkları bu süreci aldıkları destekle ile aşmaya çalışır. Cinsel isteksizliğin çeşitli nedenleri vardır ve bu yüzden sorunun çözümü için öncelikle nedenlerinin tespit edilmesi gerekir. Tabi bunun yanında cinsel isteksizlik tam olarak nedir? bunu da bilmek ve erkeğin bu konuda kendisini tanıması önemlidir. Erkeğin cinsel isteksizlik konusunda bilinçli davranması ve buna göre bir destek almaya başlaması uzmanlar tarafından özellikle tavsiye edilir.

Cinsel İsteksizlik Nedir?

Cinsel isteksizlik, erkeklerin cinsel ilişki isteğinde azalma olması durumu olarak açıklanabilir. Ayrıca bu durum halk arasında cinsel soğukluk olarak bilinir ve eğer erkeğin cinsel ilişkiye girmesi için yeterli uyaran yoksa cinsel ilişkinin istendik bir şekilde sonuçlanması mümkün olmaz. Hatta erkeğin hiçbir şekilde cinsel ilişkiye yaklaşmaması da olasıdır. Genel olarak cinsel isteksizlik, cinsel isteğin hiçbir şekilde olmaması ya da istekte azalma meydana gelmesi olarak tanımlanabilir.

Cinsel İsteksizlik Belirtileri Nelerdir?

Erkeklerde görülen cinsel isteksizlik konusunda asıl belirti cinsel ilişki yaşamak için herhangi bir isteğin olmamasıdır. Ayrıca zamanla cinsel ilişkiye girme sıklığı azalır ve hatta bu süreler giderek daha da uzayabilir. Bunların yanı sıra depresif duyguların daha çok ön plana çıkması ve erkeğin kendisini yorgun ya da halsiz hissetmesi, cinsel işlev bozuklukları da aynı şekilde cinsel isteksizliğin belirtileri arasında yer alır. Ancak bu konuda en açık belirtinin cinsel isteksizlik sorunu ya da yeterli cinsel dürtüye sahip olmamak olarak tanımlanabilir.

Cinsel İsteksizlik Nedenleri Nelerdir?

Cinsel isteksizlik olgularında öne çıkan en önemli etken genelde psikolojik faktörlerdir. Ayrıca erkeklik hormonunda meydana gelen eksiklikler de aynı şekilde erkeklerde cinsel isteksizlik nedenleri arasında görülür. Cinsel isteksizlik belirtilerini genel olarak aşağıdaki gibi sıralamak mümkündür;

 • Testesteron eksikliği
 • Psikolojik etmenler
 • Cinsel ilişki konusunda korku ya da kaygı yaşama
 • İlişki sırasında cinsel birleşmeyi gerçekleştirememe hali
 • Cinsel birleşme yaşandığı sırada ağrı ya da kasılma gibi durumlar
 • Peniste sertleşme güçlüğü yaşama
 • Erken boşalma veya bunun tam tersi olarak boşalmada sorun yaşama
 • Partnerler arasında olan cinsel uyumsuzluk

Erkeklerde cinsel isteksizlik sorunu psikolojik ve fizyolojik sebeplere bağlı olarak oluşabilir.  Görülen cinsel isteksizlik türünün çeşidine göre sorunu bir cinsel terapist yada uzman bir ürolog aracılığı ile çözme yoluna gidilir.  İsteksizlik yakınmayla kliniğimize gelen pek çok hastamız yaşadıkları cinsel sorunu çözümsüz sandıklarından kendilerini ve evliliklerini bir çıkmaza sürüklemektedir.

Erkeklerde Cinsel İsteksizlik Nasıl Tedavi Edilir?

Cinsellik, her canlı için olduğu gibi insanlar için de temel dürtüler arasında yer alır. İnsanların üremesi ya da isteğin gelmesi halinde kendisini rahatlatması adına önemli bir konumda yer alan cinsellik, aslında pek çok insan için olmazsa olmazlar arasında yer alır. Cinsellik ile ilgili bir sorun yaşamak sadece sağlığı ilgilendirmez, bunun yanında kişinin partneri ile olan ilişkilerinde de olumsuz sonuçlar ortaya çıkarabilir. Eğer bir erkek olması gereken şekilde cinselliğini yaşamıyor ise cinsel doyum açısından eksik kalması ruh sağlığını da önemli ölçüde etkiler. Tabi bu durum kısa zaman içerisinde önce aileden başlamak kaydı ile yakın çevresine de yansır ve erkek için olumsuz süreçlerin başlamasına neden olur.

Erkeklerce cinsel isteksizlik çoğu zaman tedavi edilebilir sorunlardan biri olarak karşımıza çıkar. Ancak burada dikkat edilmesi gereken tedavi sürecinde erkeğe her konuda destek olunması ve partnerlerin birbirilerine karşı anlayışlı olmalarıdır. Ayrıca cinsel isteksizliğin başka bir amacı da eşler ya da partnerler arasında meydana gelen uyum sürecini tekrar sağlamak ve özellikle bozulan iletişimi eski haline getirerek onları cinsel anlamda yeniden birleştirmektir.

Günümüzde erkeklerin yaşadığı cinsel sorunların en önemli nedenleri psikolojiktir. Bu tür durumlarda erkeklere aile terapisi, cinsel terapi ya da bedensel egzersizler ile yardımcı olunmaya çalışılır. Ancak isteksizliğin nedenleri psikolojik etmenler dışında başka faktörler ise ilaç tedavisi gerekebilir.

Bunların dışında cinsel isteksizlik oluşan bireylerde cinsel uyarı sürecini tetikleyecek farklı ilaç tedavi uygulamaları yapılabilir. Hormonal sorunlardan prostat hastalıklarına geçirilmiş olan ürolojik operasyonlardan aşırı kiloya kadar pek çok cinsel isteksizlik etkenleri ilaç tedavisi ya da hekim tarafından uygun görülen tedavi yöntemleri ile çözülmeye çalışılır.

cinsel isteksizlik tedavisi

Erkekte Cinsel İsteksizlik Nedenleri

Erkeklerde cinsel isteksizlik üzerinde etkileri olan bazı faktörler yer alır. Bunlar arasında ilk olarak karşımıza antidepresan ilaçlar çıkar. Antidepresan ilaçların özellikle uzun süreli kullanımı (6 ay ve daha fazla) cinsel isteksizliğin baskılanmasına ve kişinin cinsellikten uzaklaşmasına enden olur. Böyle bir durumda ise uzmanlar antidepresan ilaç kullanmak zorunda olan erkeklere sertleştirici ve benzeri ilaç kullanımı tavsiye etmektedir.

Ayrıca bazı tansiyon ilaçları da aynı şekilde cinsel istek konusunda olumsuz etkiler ortaya çıkarır. Bu nedenle tansiyon hastalığı nedeniyle ilaç kullanan erkeklerde  cinsel isteksizlik gibi durumlar sıkça görülebilir. Prostat ve şeker hastalıkları da direkt olarak olmasa da dolaylı bir şekilde cinselliği olumsuz etkileyebilir. Bu hatalıklar genel olarak yaşam kalitesini düşürücü özelliğe sahiptir. Böyle bir durum karşısında ise cinsel yaşamın da kalitesi düşecektir.

Diğer yandan varikosel hastalığı da aynı şekilde cinsel fonksiyon kayıplarına neden olabilir. Erkeklerde testis hem sperm üretimi hem de testesteron hormonu üretimi yapar. Ancak ileri derecede varikosel olan hastalarda sperm ve testesteron üretimi durabilir. Testis boyutlarının küçülmesi aynı zamanda üretimlerin azalmasına neden olur. Bunun soncunda ise erkekte cinselliğe karşı isteksizlik başlar.

Cinsel isteksizlik yaşanmasında beslenme de oldukça önemli bir konumda yer alır. Dengeli ve gerekli vitamin ve minerallerden yoksun bir beslenme erkekte cinsel isteksizlik gibi durumlara yol açabilir. Bu yüzden beslenmeye de dikkat edilmesi ve bunun yanında çilek, çikolata, ginseng ve kakao yağı gibi afrodizyak etkili gıdaların tüketilmesi gerekir.

Kadınlarda Cinsel İsteksizlik Nedir?

Kadınlarda görülen cinsel isteksizlik problemi erkeklerde olduğu gibi psikolojik ve fizyolojik nedenlere bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Kadın ve erkeğin cinsel yaşama bakış açısı ve cinsellikten beklentileri farklılıklar gösterebilir. Bu farklılıkların eşler arasında konuşulması kişilerin birbirini daha iyi anlaması ve tanımlaması adına önemlidir.  Cinsel soğukluk olarak tanımlayabileceğimiz, kadında cinsel ilgi yada uyarılma bozukluğu, yada çok az ilgi gösterme, cinsel uyarı olmasına rağmen ağrılı cinsel birleşme, cinsel etkinliği başlatmama yada cinsel etkinlik sırasında bir arzu ve coşku olmaması ve bu durumun en az 6 aydır devam ediyor olması ciddi bir cinsel işlev bozukluğudur.

Cinsel İsteksizlik Ne Zaman Ortaya Çıkar?

Cinsel isteksizliğin ortaya çıkmasında kesin bir zaman koşulu belirtmek yanlış olur. Çünkü psikolojik etkenlere bağlı olarak değişik zaman aralıklarında ortaya çıkabilir. Bunun yanında kişi yaşadığı stres ve yorgunluk durumlarında cinselliğe karşı bir isteksizlik ile karşı karşıya kalır. Genel bir zaman aralığı verilecek olursa stres ve halsizlik gibi süreçlerin uzun sürmesi cinsel isteksizliğin yaklaştığının habercisi olabilir. Ayrıca isteksizlik ilk başlarda düşük oranda seyreder ve bunun önüne geçilmediği durumlarda ise zamanlar ilerler ve ciddi boyutlara ulaşır. Bu nedenle kişinin cinsel isteksizlik konusunda bilinçli olması ve gerektiğinde müdahale etmesi önemli bir husustur.

Erkeklerde cinsel isteksizlik tedavisi hakkında merak ettiklerinizi bu yazımızda sizlere aktaracak ve böyle bir sorun yaşamanız halinde neler yapmanız gerektiğini anlatmaya çalışacağız.

Cinsel İsteksizlik Ereksiyon Sorunlarına Yol Açar Mı?

Cinsel isteksizlik meydana gelen bireyde direkt olarak ereksiyon sorunu var olduğunu söylemek yanlış olur. Çünkü ereksiyon olmaması zaten cinsel isteksizlikten kaynaklanır. Yani sorunun temelinde yine cinsel isteksizlik vardır. Cinsel istek konusunda sıkıntı yaşayan bireylerin düzenli olarak ereksiyon olduklarını söylemek mümkündür. Ancak bu isteğin olmaması kişinin ereksiyon olmasının da önüne geçer. Cinsel isteksizliğe bağlı olarak ereksiyon problemi yaşayan bireyler, aynı zamanda cinsel ilişkiye girmekten kaçınır. Çünkü ilişkide başarısız olacağını ve bunun yanında partnerini mutlu edemeyeceğini düşünür. Yaşana bu kaygılar kişinin partneri ile olan cinsel hayatını olumsuz bir şekilde etkiler ve sonrasında daha önemli sorunlar ortaya çıkar.

Cinsel İsteksizlikte Erkeklik Hormonu ve Önemi

Cinsel isteksizlik gibi sorunların yaşanmasında erkeklik hormonu önemli bir yere sahiptir. Erkeklik hormonu olan testesteronun cinsel isteği sağlaması yanında vücutta birtakım görevleri vardır. Bu görevler arasında;

 • Vücutta kıllanma
 • Kas ve kemik yapılarının gelişmesi
 • Kişide ses telinin gelişimi ve bunun yanında erkeğe has ses tonu oluşması
 • Saç yapısının genel olarak şekillenmesi
 • Genital organların gelişim sürecini tamamlaması ve işlevlerini yerine getirmesi

Gibi önemli görevler yer alır. Testesteron hormonu bunların yanında cinsel isteksizlik gibi durumlarda da etkili olur. Erkeklerin bu hormonun eksikliğini çekmesi halinde cinselliğe karşı belirli ölçülerde isteksizlik yaşadıklarını söylemek doğru olur. Cinsel isteksizlik ile ilgili tedavilerde testesteron hormonunun da eksik olup olmadığına bakılır ve bun göre bir tedavi yöntemi seçilir.

Cinsel İsteksizlikte Erkeklik Hormonu Tedavisi Nasıl Yapılır?

Cinsel isteksizlik nedeni erkekleri hormonu olan bireyler uygulana tedavi yöntemleri farklı şekillerde karşımıza çıkar. Bunun için hekimler öncelikle günlük testesteron salınımını kontrol eder ve buna göre bir tedavi yöntemi geliştirir. Gün içinde testesteron salınımı dengesini sağlamak için kullanılan tedaviler arasında şunlar yer alır.

 • Ağızdan alınan tabletler
 • Jeller
 • Petler
 • Enjeksiyon

Erkeklik hormonunda belirgin derecede bir eksiklik yaşanması cinsel isteksizliğin yavaş yavaş ortaya çıkmasına ve hormon eksikliğine bağlı olarak ciddi boyutlara ulaşmasına neden olur. Bu nedenle cinsel isteksizlik konusunda tedavi olmak isteyen bir kişinin öncelikle testesteron hormonu eksikliğini kontrol etmesi ve bunun ardından tam olarak bir tedavi sürecine girilmesi gerekir. Cinsel ilişkilerin istenen bir şekilde yaşanması ve erkeğin partneri karşısında istekli olması adına testesteron hormonu oldukça önemli bir konumda yer alır.

Eğer cinsel isteksizlik ile ilgili çeşitli sorunlar yaşıyorsanız ve bir türlü yaşadığınız bu sorunun üstesinden gelemiyorsanız, siz de daha fazla zaman kaybetmeden yaşadığınız şehirdeki uzman bir hekimden destek alın.  Unutmayın ki cinsel sorunlar yaşam kalitenizi düşürdüğü gibi ruh sağlığınızı da bir süre sonra olumsuz yönde etkilemeye başlar. Cinsel isteksizliğin tedavisi doğru bir uzmanla son derece kolaydır. Google üzerinde sitemiz içeriklerine göz atabilirsiniz. 

Erkeklerde Cinsel İsteksizlik Tedavisi

Erkeklerde Cinsel İsteksizlik Tedavisi 2022

Erkeklerde cinsel isteksizlik, performans kaygısı, beden imajı sorunları ve cinsel temas korkusu gibi bir dizi faktörden kaynaklanabilir. Bazı durumlarda, isteksizliğin temel nedeni tanımlanamayabilir. Cinsel isteksizliğe belirli bir sorun veya endişe neden olduğunda, tedavi, erkeğin altta yatan sorunu ele almasına yardımcı olmak için danışmanlık veya terapi içerebilir.

Erkeğin isteksizliği cinsellikle ilgili bilgi veya deneyim eksikliğinden kaynaklanıyorsa, eğitim ve danışmanlık onun cinsel aktivite konusunda daha rahat olmasına yardımcı olabilir. Bazı durumlarda, erkeğin isteksizliğine katkıda bulunabilecek herhangi bir altta yatan tıbbi durumu ele almaya yardımcı olmak için ilaçlar da reçete edilebilir.

Erkeklerde Cinsel İsteksizlik İlaç Tedavisi

Erkeklerde cinsel isteksizlik, performans kaygısı, stres ve cinsel sonuçlardan korkma gibi çeşitli faktörlerden kaynaklanabilir. Bu faktörler düşük benlik saygısı veya suçluluk ile birleştiğinde, önemli cinsel işlev bozukluklarına yol açabilirler. Erkeklerde cinsel isteksizlik için birçok potansiyel tedavi olsa da, en etkili yaklaşım genellikle sorunun altında yatan nedenleri ele alan tedavilerin bir kombinasyonudur.

Yaygın bir tedavi yaklaşımı, erkeklerin cinsel isteksizliklerine katkıda bulunan psikolojik faktörleri keşfetmesine ve ele almasına yardımcı olabilecek danışmanlık veya terapidir. Bazı durumlarda, stres veya kaygıyı azaltmaya yardımcı olmak için ilaç da önerilebilir.

Masaj veya akupunktur gibi fizik tedaviler de bazı erkekler için faydalı olabilir. Sonuç olarak, her birey için en iyi tedavi yaklaşımı, cinsel isteksizliğinin belirli nedenlerine bağlı olarak değişecektir. Bir diğer tedavi yöntemi ise penis ameliyatlarıdır.

Erkeklerde Cinsel İsteksizlik 2022

Erkeklerde cinsel isteksizlik, tedavisi zor olabilen yaygın bir sorundur. Mevcut birçok farklı tedavi seçeneği vardır ve her birinin kendi yararları ve sakıncaları vardır. En yaygın tedavilerden bazıları terapi, ilaç ve cerrahidir. Her seçeneğin kendi artıları ve eksileri vardır, bu nedenle birey için en uygun olanı seçmek önemlidir.

Talep Formu
Bizimle İletişime Geç
Hemen Bizi Arayın

+90 535 463 53 33