+90 535 463 53 33
info@cemozluk.com

Erkeklerde Kısırlık Tedavisi

İşlemin Yeri

Hastane

Anestezi Türü

Lokal

İşlem Süresi

60 DK

Taburcu Süresi

3-4 Saat

Aktivite Başlangıcı

30 Gün

Erkeklerde kısırlık tedavisi günümüzde en çok merak edilen konular arasında yer almaktadır. Bu noktada erkeklerde kısırlık ile ilgili tüm merak edilenleri sizler için derledik. Şimdi gelin hep birlikte inceleyelim.

Erkeklerin düzenli ve korumasız bir şekilde 1 yıl boyunca çocuğu olmuyorsa bu durum kısırlık olarak ifade edilir. Tıbbi ismi infertilite olan kısırlık için 1 yıl kuralı son derece önemlidir. Ancak farklı koşullar bulunuyorsa bu süre 2 yıla da çıkabilir.

Erkeklerde Kısırlık Belirtileri Nelerdir?

Erkeklerde kısırlığın önemli bir belirtisi yoktur. Düzenli ve korumasız bir ilişkiye rağmen çocuk sahibi olunmaması ve bunun nedeninin kadından kaynaklanmaması durumunda erkek kısır kabul edilir. Ancak bireylerin kısır olmasına neden olabilecek problemlerin bazı belirtileri olabilmektedir. Bu belirtiler testislerde ise kısırlık ile eşleştirilebilmektedir. Testislerde meydana gelen ağrı, peniste akıntı olması ve şişme gibi çeşitli bulgular kısırlık belirtileri arasında yer alabilmektedir.

Erkeklerde Kısırlık Nedenleri Nelerdir?

Eşlerin çocuk sahibi olamamasının nedenlerinin üçte biri erkeğe, üçte biri kadın ve üçte biri ise her iki tarafa da ait olan nedenlerdendir. Bu doğrultuda çocuk sahibi olunmamasında eşlere ait faktörler eşittir. Erkeklerde kısırlık nedenleri için aşağıdakilerden bahsedilebilir.

  • Anatomik olarak testiler öncesinde genelde hipotalamus ve hipofizi etkilenmektedir. Bu noktada hormonal bozukluklar meydana gelir. Aynı zamanda hipofizin infiltratif hastalıkları, kanlanma bozuklukları, hipofiz fonksiyon bozuklukları ve bazı genetik hastalıklar nedeni ile testis öncesi nedenler meydana gelmektedir. Bu da kısırlığa neden olmaktadır.
  • Testis fonksiyonunu etkileyen ve testislerde sperm yapısını bozan her türlü durum kısırlığa neden olabilmektedir. Testislerde oluşan enfeksiyon, çeşitli testis travmaları, inmemiş testis, cerrahi işlemleri, testisin toksik maddeye maruz kalması kısırlık nedenleri arasındadır.
  • Testiste meydana gelen spermin erkek genital sisteminden atılabilmesi için gerekli koşulların oluşmaması da kısırlık belirtisidir. Bunlar; sperm kanalının yokluğu, sperm hareket bozukluğu, cinsel yol ve ameliyat ile bulaşan enfeksiyonlar gibidir.

Erkeklerde Kısırlık Tanısı Nasıl Konur?

Bireyler çocuk sahibi olamadıkları için doktorlara başvurmaktadır. Bu doğrultuda öncelikle çiftlerin detaylı bir şekilde süreci anlatmaları istenir. Fiziki bir muayenenin gerçekleştirilmesinin ardından semen analizi yapılmalıdır. Kısırlık açısından kadının değerlendirilmesi çok daha zahmetlidir. Bu noktada öncelikle erkek değerlendirilmektedir. Böylece süreç daha hızlı ilerlemektedir. 3-5 günlük bir cinsel perhizden sonra erkeğe semen analizi yapılır ve sorunun erkekte olması durumunda tedavi süreci başlatılır.

Erkeklerde Kısırlık Tedavisi Nasıl Yapılır?

Erkeklerde kısırlık tedavisi, kısırlık nedenlerine göre değişkenlik göstermektedir. Tedavi sürecinde menide spermin bulunup bulunmaması da önemli bir rol oynamaktadır. Erkeklerde kısırlık teşhis edilmesi durumunda aşağıdaki tedavi yöntemlerinin uygulanması mümkündür.

  • Kısırlık için ilaç tedavisi
  • Kısırlık için iğne tedavisi
  • Kısırlık için aşılama yöntemi
  • Yardımcı üreme teknikleri


Söz konusu yardımcı üreme teknikleri tüp bebek olarak bilinmektedir. Bu tüp bebek, tercih edilen en son yöntemdir.

Siz de bebek sahibi olmak istiyor ancak olamıyorsanız doğru adrestesiniz. Bu noktada bizimle iletişime geçerek detaylı bilgi alabilir ve doktorumuz ile görüşebilirsiniz.

Erkek Cinsel Sorunları Tedavileri
Talep Formu
Bizimle İletişime Geç
Hemen Bizi Arayın

+90 535 463 53 33