+90 535 463 53 33
info@cemozluk.com

Erkeklerde Sık Rastlanan Erken Boşalma Sorunu 2022

Erkeklerde Sık Rastlanan Erken Boşalma Sorunu 2022

Erkeklerde sık rastlanan erken boşalma sorunu 2022 hakkında birçok husus vardır. Erken boşalma, sınırlı cinsel uyarımı olan bir kişinin penisin vajinaya girmesinden önce veya hemen sonra istemeden boşaldığı bir durum olarak tanımlanır ve bu olay kişinin belirgin bir sıkıntısına yol açar.

Erken boşalma erkeklerde sık görülen bir durumdur. Tahminler arasında farklılıklar olmasına rağmen, yaklaşık her üç erkeğin hayatı boyunca bu problemle karşı karşıya olduğuna inanılmaktadır. Sıklıkla olmadıkça endişelenecek bir şey yok. Erken boşalmanın tam tanımı yapılamamasına rağmen, aşağıdaki özellikler gözlenirse bir kişiye erken boşalma teşhisi konulabilir:

 • Her zaman veya çoğu ilişkide vajinal penetrasyondan yaklaşık 1 dakika sonra meydana gelen boşalma
 • Vajinal penetrasyondan sonraki veya vajinal penetrasyona kadar olan süre boyunca boşalmayı, yani boşalmayı geciktirememe
 • Stres ve kaygı nedeniyle cinsel ilişkiden kaçınma
Erkeklerde Sık Rastlanan Erken Boşalma Sorunu 2022
Erkeklerde Sık Rastlanan Erken Boşalma Sorunu 2022

Erken Boşalma Sorunu

Erken boşalmada hem fizyolojik hem de biyolojik etmenler etkili olur. Erken boşalma problemleri sıklıkla erkeklerin utanmasına ve bunun hakkında konuşmaktan kaçınmasına rağmen, yaygın ve tedavi edilebilir bir sağlık sorunudur.

Erken boşalması olan erkeklerde bu durum ilk süreçlerinde ciddiye alınmayacak kadar hafiftir. Bu süreç sonrası olarak, ileri süreçlerde kötüleşebilir. Bazı durumlarda, erkekler eşleriyle erken boşalma sorunlarını hissettirmemeye çalışırlar. Bu, çift ile ilgili cinsel problemler içerisinde çeşitli iletişim sorunlarına sebep olur.

Çiftlerde meydana gelmiş olan cinsel isteksizlik, orgazm olamama durumu ve erkek partnerin ön sevişme esnasında yeterli zaman vermemesi sonucu olarak kadınlarda uyarılma bozuklukları meydana gelir. Şiddetli haliyle, birlik gerçekleşemez. Konuya yapıcı yaklaşmazlarsa çiftler ilişkilerinde ciddi sorunlar yaşayabilirler.

Erken Boşalma Türleri

Erken boşalmanın nedenlerine geçmeden önce, erken boşalma türlerinin mevcut olduğunu belirtmek istemekteyiz. Erken boşalma kendi içerisinde 4 sınıfa ayrılmaktadır.

 • Yaşam boyu erken boşalma: Bu tip erken boşalma ilk cinsel aktivite ile gözlenir ve yaşam boyu devam eder. Genel popülasyonda en az görülen erken boşalma türüdür. Çin ve Türkiye’de yapılan çalışmalar, toplam nüfusun% 2,3 ila 3,2’sinin gözlemlendiğini göstermektedir.
 • Edinilmiş erken boşalma: daha yaygın bir problemdir. Fizyolojik veya psikolojik bir değişimin sonucu olarak ortaya çıkabilir. Genel popülasyonda% 3,9 ile% 4,2 arasında görülmektedir.
 • Değişken erken boşalma: En sık görülen erken boşalma problemi türüdür. Genel Toplumda% 8,5 ila% 11,4 arasında görülür. Bir kişi normal boşalma ve erken boşalma yaşar.
 • Duyusal (subjektif) erken boşalma: Bu tip bir insanın gerçekten erken boşalma sorunu yoktur, ancak kültürel ve psikolojik nedenlerle erken boşalma yaşadığını düşünürler. Toplam popülasyondaki gözlem oranı% 5,1 ile 6,4 arasında değişmektedir.

Erken boşalma, sınırlı cinsel uyarımı olan bir kişinin penisin vajinaya girmesinden önce veya hemen sonra istemeden boşaldığı bir durum olarak tanımlanır ve bu olay kişinin belirgin bir sıkıntısına yol açar. Erken boşalma erkeklerde sık görülen bir durumdur.

Tahminler arasında farklılıklar olmasına rağmen, yaklaşık her üç erkeğin hayatı boyunca bu problemle karşı karşıya olduğuna inanılmaktadır. Sıkça olmadıkça endişelenecek bir şey yok. Erken boşalmanın tam tanımı yapılamaz.

Erken Boşalma Nedenleri

Erken boşalmanın nedenleri psikolojik ve biyolojik olarak ayrılır.

Erken boşalmanın psikolojik nedenleri;

 1. Cinsel deneyimsizlik
 2. Kişinin kendi beden imajının olumsuz algısı
 3. Yeni ilişkiler
 4. Aşırı heyecan ve heyecan
 5. İlişki Stresi
 6. Korku
 7. Suçluluk ve yetersizlik duyguları
 8. Depresyon
 9. Kontrol ve yakınlık ile ilgili psikolojik problemler neticesinde sınıflandırılabilir.

Mevcut olan bu psikolojik hususlar daha önceki süreçler içerisinde normal boşalma yaşayan ve sonraki zamanlarda  erken boşalma problemine şahit olan erkeklerde sıklıkla görülür.

Buna karşılık, ömür boyu süren erken boşalma sorunu, önceki travmadan kaynaklanmaktadır. Örnek olarak;

 1. Cinsel istismara uğramış
 2. Sıkı cinsel eğitim ve yetiştirme
 3. Travmatik cinsel deneyim
 4. Psikolojik şartlanma (ergenlerin yakalanma korkusuyla mastürbasyona bağlı hızlı boşalma) gibi durumlar verilebilir.
Erkeklerde Sık Rastlanan Erken Boşalma Sorunu 2022
Erkeklerde Sık Rastlanan Erken Boşalma Sorunu 2022

Erken Boşalmanın Biyolojik Nedenleri

Erken boşalmaya neden olabilecek hormonlar, enfeksiyonlar ve sinir sistemi hastalıkları vardır.

 • Diyabet: diyabet erkeklerde sıklıkla erektil disfonksiyona yol açan bir hastalık olmasına rağmen, 2016 yılında Translasyonel Androoloji ve Üroloji dergisinde yayınlanan bir çalışma, erektil disfonksiyonu olan diyabetiklerin önemli bir çoğunluğunun da erken boşalma ile ilgili problemleri olduğunu göstermiştir. Diyabetin erken boşalmaya neden olmasının biyolojik mekanizması tam olarak bilinmemektedir.
 • Hormonal bozukluklar: testosteron eksikliği, tiroid hormon bozukluğu ve hipofiz bezi erken boşalmaya etki eder.
 • Multipl skleroz: multipl sklerozlu hastalarda bu problem gözlemlenir.
 • Prostat problemleri: araştırmalar prostat enfeksiyonları ile erken boşalma arasında bir ilişki olduğunu göstermektedir.
 • Diğer nedenler: Son çalışmalar, erken boşalmada penisin aşırı duyarlılığının ve boşalma merkezinin nörofizyolojik olarak artan uyarılabilirliğinin rolünü göstermektedir.

Penis işlemleriniz için bize ulaşabilirsiniz. Ayrıca ile ilgili  Youtubedeki videolarım için kanalımı buradan takip edebilirsiniz ve bilgi alabilirsiniz.

Talep Formu
Bizimle İletişime Geç
Hemen Bizi Arayın

+90 535 463 53 33