+90 535 463 53 33
info@cemozluk.com

Erken Boşalma Tedavisi Nasıl Yapılır

erken bosalma tedavisi nasildir

Erken boşalma oldukça yaygın olarak görülen bir rahatsızlık durumudur. Cinsel ilişki esnasında penisin vajinaya girişinden önce veya hemen sonrasında boşalma, erken boşalma olarak nitelendirilmektedir. Farklı sebeplere bağlı olarak karşılaşılan erken boşalma halleri, kişinin yaşadığı psikolojik veya biyolojik sebeplere bağlı olarak ortaya çıkmaktadır.

Sıklıkla tekrarlanmadığı sürece cinsel yaşama önemli bir etkisi olmayan erken boşalma durumu, süreklilik gösterdiğinde eşler arasında önemli sorunların yaşanmasına temel teşkil etmektedir. Bireylerin yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen ve sorunların daha da derinleşmesine sebep olan erken boşalma, günümüzde oldukça başarılı yöntemlerle tedavi edilerek bireylerin beklentileri karşılanabilmektedir. Erken boşalmanın tedavi edilebilmesi için öncelikle teşhisin net bir şekilde ortaya konulması gerekir.

Erken Boşalma Tedavisi Nasıl Yapılır

Erken Boşalma Tedavisi İçin Teşhis Nasıl Konulur?

Erken boşalma tedavisi sürecinin başlayabilmesi için kişinin yaşadığı sorunun net olarak tanımlanabilmesi ve bireyin cinsel yaşamını aktif bir şekilde sürdürüyor olması gereklidir. Bu tip rahatsızlıkların tedavilerinde ilk aşama olan hekim-doktor görüşmeleri ve fiziksel muayene oldukça büyük önem taşımaktadır. Fiziksel muayenenin ana sebebi, erken boşalma ile birlikte sertleşme sorunu olup olmadığının belirlenmesidir. Ereksiyon sorunu belirlenmesi halinde hormon düzeylerinin belirlenmesi amacıyla birtakım testlerin yapılmasına ihtiyaç duyulabilmektedir.

Hekim-hasta görüşmelerinde bireyler tıbbi geçmişlerini detaylıca aktarmalıdır. Bu sayede yapılacak tedavi ile ilgili strateji ve kullanılacak yöntemler daha isabetli bir şekilde belirlenmektedir. Tıbbi öz geçmişin anlatılması sırasında geçmişte yaşanan hastalık veya travmalar, güncel hastalıklar ve travmalar, kazalar, kullanılan ilaçlar, aile ve sosyal yaşam ve cinsel yaşam anlatılmalıdır.

Erken Boşalma Tedavi Yöntemleri

Günümüzde erken boşalma tedavisi süreçlerinde  birçok farklı yöntem uygulanmakta, alınan sonuçlar hastaları ziyadesiyle memnun edici olmaktadır. Ancak tedavi usullerinin doğru belirlenmesi, hastalığın altında yatan sebeplerin belirlenmesiyle mümkün olabilmektedir. Uzman hekimler tarafından karar verilen tedavi şekillerinin tavsiye edildiği gibi sürdürülmesi halinde, kısa süreler içerisinde sorunun çözümü gerçekleşmektedir. Tedavi yöntemleri arasında,

  • İlaç tedavisi
  • Cerrahi yöntemler
  • Krem ve jel kullanımı
  • Terapi seansları
  • Egzersiz ve spor yer almaktadır.

İlaç tedavisi: Oral yolla her gün bir kez alınan ve SSRI ( Selektif Seratonin Reuptake İnhibitörü) adı verilen ilaçlar 5-10 günlük süreler sonrasında etkisini göstermektedir. Ancak her gün kullanılması durumunda bulantı, yorgunluk, terleme gibi yan etkiler görülebilmektedir. Günümüzde kullanıma sunulan dapoksetin etkin maddeye sahip olan ilaçlar ise, ilişkiden birkaç saat önce alındığında başarılı sonuçlar alınmakta, bu sebeple her gün kullanım mecburiyeti ortadan kalkmaktadır.

Cerrahi yöntemler: Kişiye özel olarak yapılan cerrahi uygulamalar, geriye dönüşü olmayan ve nadiren uygulanan bir tedavi yöntemidir. Bu tür operasyonların temel mantığı, penisin aşırı duyarlı olduğu varsayımından hareketle, penise giden sinirlerin çeşitli yollarla kesilmesi ve penisteki aşırı duyarlılığın azaltılmasıdır. Bu tür tedaviler mutlaka konusunda uzmanlaşmış hekimler tarafından yürütülmelidir.

Krem ve jel kullanımı: Peniste duyu kaybı oluşturmak amacıyla kullanılan ürünler, lokal anestezik özellikte krem, jel ve sprey şeklindedir. İlaçlarda görülen yan etkilere maruz kalınmamakla birlikte, kullanım miktarına göre kadın veya erkeğin orgazm hissini engelleyebilmektedir. Ayrıca jel ve kremden yayılacak kötü kokuların hoşnutsuz bir ortam yaratma olasılığı mevcuttur.

Terapi seansları: Sekse terapileri, erken boşalmanın önlenmesinde oldukça etkili bir yöntemdir. Öğretilen tekniklerin sabırla ve düzenli bir şekilde uygulanması halinde penis uyarılmasının azaltılması ve boşalmanın gecikmesi mümkün olabilmektedir.

Egzersiz ve spor: İdrar kaçırma tedavisinde kullanılan kegal egzersizleri, erken boşalmanın önlenmesi amacıyla da kullanılmaktadır. Pelvik kaslarının güçlendirilmesi sayesinde erken boşalmayı önleyen bu yöntem günün her saati uygulanabilmektedir.

Erken Boşalma Tedavisi Nasıl Yapılır

Erken Boşalma Tedavisi

Erken boşalma, her yaştan erkeği etkileyebilen yaygın bir cinsel sorundur. Her 3 erkekten 1’inin hayatlarının bir noktasında erken boşalma yaşadığı tahmin edilmektedir. Erken boşalma için birçok farklı tedavi seçeneği mevcuttur, ancak tüm tedaviler herkes için geçerli değildir.

Erken boşalmayı tedavi etmek için yardımcı olabilecek bir dizi davranışsal terapi vardır. Bu terapiler, vücudunuzu kontrol etmeyi ve orgazmı geciktirmeyi öğrenmeyi içerir. Popüler bir terapi, boşalmak üzere olduğunuzu hissettiğinizde penisi başınızın hemen altına sıkmayı içeren sıkma tekniğidir. Bu, orgazmı geciktirmeye yardımcı olacak ve yatakta daha uzun süre dayanmanızı sağlayacaktır.

Erken boşalma için başka bir yaygın tedavi, uyuşturucu krem veya sprey içeren bir prezervatif kullanmaktır. Bu, hissi azaltmaya yardımcı olacak ve daha uzun süre dayanmanıza yardımcı olacaktır.

Erkeklerde Erken Boşalma Tedavisi

Erken boşalma (PE), her iki partner üzerinde de olumsuz etkisi olabilen yaygın bir erkek cinsel bozukluğudur. PE, bir erkek orgazm yaşadığında ve penetrasyondan önce veya kısa bir süre sonra arzu edilenden daha erken boşaldığında ortaya çıkar. Erken boşalma, erkeklerde en sık görülen cinsel işlev bozukluğu türüdür.

Anksiyete veya suçluluk gibi psikolojik faktörler de dahil olmak üzere erken boşalmanın birçok olası nedeni vardır; hormon seviyeleri veya sinir fonksiyonu gibi biyolojik faktörler; ve stres veya iletişim sorunları gibi ilişki faktörleri.

Erken boşalma tedavisi altta yatan nedene bağlıdır. Sebep psikolojik ise, tedavi terapi, danışmanlık veya ilaç tedavisini içerebilir. Neden biyolojik veya ilişki temelli ise, tedavi yaşam tarzı veya davranış değişiklikleri, danışmanlık veya ilaç tedavisini içerebilir.

Erken Boşalma İlaç Tedavisi

Erken boşalma yaşarsanız, yardımcı olabilecek tedaviler vardır. Yatakta daha uzun süre dayanmanıza yardımcı olabilecek ilaçlar, terapiler ve kendi kendine yardım yöntemleri vardır. Tedavilerin sizin için iyi sonuç vermediğini fark ederseniz, kayganlaştırıcılı prezervatif kullanmak veya su bazlı kayganlaştırıcı kullanmak gibi başka seçenekler de vardır.

Erken boşalma oldukça yaygın olarak görülen bir rahatsızlık durumudur. Cinsel ilişki esnasında penisin vajinaya girişinden önce veya hemen sonrasında boşalma, erken boşalma olarak nitelendirilmektedir.
Talep Formu
Bizimle İletişime Geç
Hemen Bizi Arayın

+90 535 463 53 33