+90 535 463 53 33
info@cemozluk.com

Erken Boşalmanın Etkin Tedavisi 2022

Penis Ameliyatının Kadınlardaki Etkisi

Erken boşalmanın etkin tedavisi 2022 hususu için yazımızı okuyun. 1800’lü yılların sonundan itibaren tıp literatürüne giren bu kavram hakkında çeşitli tanımlamalar yapılmıştır. 1970’li yıllarda konunun modern zamanlarda ivme kazandığı Masters ve Johnson, erken boşalmayı “erkeğin eşinin orgazm olana kadar orgazmını geciktirememesi” olarak tanımlamış ve bu durum cinsel ilişkilerin% 50’sinde görülmektedir.

Erken Boşalmanın Etkin Tedavisi 2022
Erken Boşalmanın Etkin Tedavisi 2022

Erken Boşalmanın Nedenleri Nelerdir?

Erken boşalmanın nedenleri nelerdir? Ömür boyu süren erken boşalma sorununa neyin neden olduğu hakkında net bir şekilde açıklaması yoktur. Çeşitli psikolojik etmenler sıklıkla önerilmektedir. Beyindeki boşalmayı kontrol eden uyarıcıların aşırı duyarlılığının veya penis derisinin aşırı duyarlılık ile birlikte erken boşalma sırasında önemli bir etkisi olduğu teorileri öne sürülmektedir.

  1. Değişken ve duyusal değişken erken boşalma sorunu yalnızca psikolojik nedenlere dayanır. Günlük yaşam koşulları ve stres etkilidir.
  2. Edinilmiş erken boşalma sorunu çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir.
  3. Psikolojik nedenler: stres, çevresel faktörler, partnerle ilişki, yaşam tarzı gibi benzeri etmenler erkeklerde erken boşalma probleminin temelini hazırlayabilir.
  4. Endokrin faktörler: Halk arasında guatr olarak bilinen tiroid problemleri, erken boşalma, yani hipertiroidizm sorununa yol açabilir.
  5. Ürolojik problemler: prostat hastalıkları, prostat enfeksiyonları, idrar yolu enfeksiyonları ve aynı zamanda cinsel ilişki vesilesi ile bulaşan hastalıklarda diğer etkiler gibi erken boşalmayı tetikler.
  6. Cinsel sağlık sorunları: Kadınların cinsel sağlığında işlev bozukluğu veya cinsel uyum sorunları erken boşalmaya neden olabilir.

Erken Boşalma Nasıl Teşhis Edilir?

Erken boşalma nasıl teşhis edilir? Erken boşalmanın teşhisinde en önemlli etmen doktor-hasta arasında gerçekleşen konuşmalardır. Erken boşalmaya sebebiyet veren  altta yatan hormonal sorunların idrar yolu enfeksiyonları gibi çeşitli şikayetleri varsa, muayeneler sizin için tamamlanacaktır.

Erken boşalma tanısı, hastanın ayrıntılı bir öyküsü ile belirlenebilir. Uygun hastalarda boşalma süresi hastadan öğrenilebilir. Türkçe onaylı anket formları kullanılarak hastanın şikayeti değerlendirilebilir. En sık karşılaşılan sorun haline gelmiş olan iktidarsızlık ve erken boşalma ilişkisindeki fark, hastanın ayrıntılı bir öyküsü ile kanıtlanabilir.

Erken Boşalmanın Etkin Tedavisi 2022
Erken Boşalmanın Etkin Tedavisi 2022

Erken Boşalma Nasıl Tedavi Edilir?

Erken boşalma nasıl tedavi edilir? Erken boşalma tedavisinde çeşitli yöntemler kullanılır. Hastanın durumuna bağlı olarak, bu tedavilerden bir veya daha fazlası aynı anda birleştirilebilir.

  • İlaç tedavisi: günümüzde cinsel işlev bozukluğu, yani erektil disfonksiyon için kullanılan ereksiyon ilaçlarına benzer erken boşalma ilaçları da geliştirilmiştir. Dapoksetin cinsel ilişkiden 1-3 saat önce alınmalıdır.
  • Egzersiz ve spor: erken boşalmayı tedavi etmek için pelvik kasları eğiten egzersizler kullanılır. Kegel egzersizi en sık kullanılan egzersiz yöntemidir. Anüs kasları ile birlikte idrar tutma eğitimi olarak tanımlanabilir. Çocuklarda, kadınlarda ve erkeklerde de kullanılan Kegel egzersizleri günün her saatinde kullanılabilir. İdrarı geri tutan kaslar, boşalmayı önleyen kaslarla çalışan kaslardır. Egzersizler bu kas yapılarını güçlendirmek için tasarlanmıştır. Cinsel ilişki sırasında kişi boşaldığını hissederse, bu bölgedeki kaslarını kasar, bunun sonucunda mesanenin boynundaki kas yapısı kasılır ve boşalma bu açıdan kontrol edilmektedir.  Kegel egzersizi erken boşalma açısından etkili bir tedavidir. Kegel egzersizlerine ek olarak, pelvik taban kaslarını eğiten fitness ve benzeri sporlar erken boşalmayı önlemek için faydalıdır.
  • Prezervatifler cinsel ilişki sırasında duyu hissini azalttığı için erken boşalmayı önleyen tedavi yöntemlerinden biridir. Bunun için lokal anestezik prezervatiflerin yanı sıra çeşitli prezervatifler de kullanılabilir.

Erken boşalma sorunlarının çözümü için bize ulaşın ve ayrıca youtube videolarımı da buradan izleyebilirsiniz.

Talep Formu
Bizimle İletişime Geç
Hemen Bizi Arayın

+90 535 463 53 33