+90 535 463 53 33
info@cemozluk.com

HPV Tedavi Süreci Ne Kadar Sürer

hpv tedavi sureci ne kadar surer

HPV tedavi süreci ne kadar sürer sorusu ile sıklıkla karşılaşılmaktadır. HPV (Human Palilloma Virus) enfeksiyonel viral bir hastalık olup halk arasında kondilom olarak bilinen siğillere sebep olan bir rahatsızlıktır. HPV, kondilom siğillerine sebebiyet verir ve rahim ağzı kanserlerinde büyük rol oynadığı bilinmektedir. HPV yüksek oranda genital mukozalara yerleşen bir hastalıktır. HPV vücuda girdikten sonra tüm hücrelere yerleşme eğilimindedir. Kadın ve erkeklerde görülebilir.

HPV Tedavi Süreci Ne Kadar Sürer

HPV Belirtileri

HPV tedavi süreci ne kadar sürer başlığı altında HPV yaygın bir viral enfeksiyondur ve yapılan istatistiki araştırmalara göre kadınların yüzde sekseni ömrünün sonuna kadar bu rahatsızlığa mutlaka maruz kalacaktır. HPV semptomları çok belirgin değildir. Birey bazı durumlarda ömrünün sonuna dek belirti görmeyebilir. Tanı konmuş bazı HPV vakalarında rahim ağzındaki viral enfeksiyon semptomları bir anda yok olmuş ancak HPV sürmeye devam etmiştir. Bulgular normal şartlar altında birkaç ay veya birkaç yılda ortaya çıkabilir. Rahim ağzında displazi değişimleri meydana gelir. Vajina içinde ve rahim ağzında kondilom denilen siğiller oluşur.

HPV Nasıl Bulaşır?

HPV viral enfeksiyonunun bulaşması için cinsel birliktelik şart değildir. HPV deri sürtünmesi yoluyla da konak değiştirebilmekte ve kişiden kişiye bulaşabilmektedir. Cinsellikte korunma yollarından biri olan prezarvatif tam koruma sağlamamaktadır.

HPV Tedavisi

HPV viral enfeksiyonunun kesin bir tedavisinin olmadığı söylenmektedir ancak yapılan son DNA araştırma ve test sonuçlarına göre HPV’nin 24 aya kadar varan süreçlerde vücuttan atıldığı ortaya konmuştur. Böylece HPV’nin ömür boyu vücutta kaldığı yargısı yıkılmaya yaklaşılmıştır ancak burada da bir soru işareti oluşmaktadır. HPV’den kimin tamamen kurtulup kimin kurtulamayacağı kesin değildir. Bu hususta bağışıklık sisteminin gücünün önemli olduğu düşünülmektedir.

HPV (Human Palilloma Virus) enfeksiyonel viral bir hastalık olup halk arasında kondilom olarak bilinen siğillere sebep olan bir rahatsızlıktır.

Siğillerin Tedavisi

Kondilom tedavi şekilleri şöyle sıralanabilir;

  • Küçük ve bölgesel siğiller için krem uygulaması
  • Rahimdeki büyük siğiller için cerrahi müdahale (siğilin operasyonla çıkartılması)
  • Mevcut siğillerin dondurulması veya yakılması
  • LEEP (hafif displazi varlığında yeterli olmaktadır)
  • Konizasyon
  • Rahmin çıkartılması (biyopsi sonucu rahimde ağır displazi varsa uygulanır)

 HPV Tedavi Süresi

HPV tedavi süresinde uygulanan girişimlerle tedavi edilen siğiller bazı durumlarda yeniden oluşmayabilir. Ancak bazı durumlarda siğiller tekrar oluşur ve yeniden müdahale gerekir. Ortalama tedavi süresi 12-24 ay arasında değişmektedir. İçeceklerimize Google üzerinden ulaşabilirsiniz.

HPV Tedavi Süreci

HPV tedavi süreci birkaç haftadan birkaç aya kadar sürebilir. Çoğu durumda, HPV tedavi süreci basit ve anlaşılırdır. Bununla birlikte, ortaya çıkabilecek birkaç potansiyel komplikasyon vardır.

HPV tedavi sürecindeki ilk adım, tipik olarak görünür siğilleri ortadan kaldırmaktır. Bu, dondurma, yakma veya kesme gibi çeşitli yöntemlerle yapılabilir. Siğiller alındıktan sonra, bir sonraki adım genellikle antiviral ilaç almaktır.

Bu ilaç, kalan HPV enfeksiyonunu temizlemeye yardımcı olur. HPV tedavi sürecindeki son adım, genellikle belirli bir süre geçtikten sonra tüm süreci tekrarlamaktır. Bu, tüm HPV enfeksiyonunun temizlendiğinden emin olmaya yardımcı olur.

HPV Tedavi Süreci Ne Kadar Sürer

Birçok kişi HPV tedavi sürecinin ne kadar sürdüğünü merak ediyor. Sonuçta, ne kadar erken tedavi görürseniz, başarı şansınız o kadar iyi olur. Ancak kişinin özel durumuna ve tedavi seçeneklerine göre değişebileceğinden bu sorunun tek bir cevabı yoktur.

Bir kişinin HPV tedavi sürecine harcadığı süre genellikle yaşları, tıbbi geçmişi ve genel sağlık durumu gibi birkaç faktöre bağlı olacaktır. Ek olarak, aldıkları HPV aşısının türü de enfeksiyondan ne kadar çabuk kurtuldukları ve tedaviye başlamaları konusunda rol oynayacaktır.

HPV Tedavi Süreci Ne Kadar Sürer

HPV Tedavi Yöntemi

HPV tedavi süreci kişiye ve HPV enfeksiyonunun ciddiyetine göre değişeceğinden bu sorunun kesin bir cevabı yoktur. Bununla birlikte, çoğu insan, etkili olması 8 haftaya kadar sürebilen topikal veya oral ilaç tedavisi görecektir. Bazı insanlar ayrıca ek tedaviler veya takip bakımı gerektirebilir. HPV tedavi sürecinin sizin için ne kadar süreceğine dair doğru bir tahminde bulunmak için özel durumunuzu bir sağlık uzmanıyla görüşmeniz önemlidir.

Talep Formu
Bizimle İletişime Geç
Hemen Bizi Arayın

+90 535 463 53 33