+90 535 463 53 33
info@cemozluk.com

İdrar Kaçırma Sorunu Ve Tedavi Yöntemleri

İdrar Kaçırma Sorunu Ve Tedavi Yöntemleri

İdrar kaçırma sorunu ve tedavi yöntemleri oldukça fazladır. Bu durumu yaşayan hastalarımızın tedavi yöntemlerine başvurmalarını şiddetle önermekteyiz. İdrar kaçırma ile birlikte hastalarımız günlük rutinlerinde aksaklıklar yaşar.

Kendilerini istedikleri çeşitli aktivitelerden bu sebepten dolayı soyutlarlar. Her sorunun çözümü olduğu üzere idrar kaçırma sorunununda kesin çözümü vardır. İdrarı neden kaçırdığınızı öğrenmek ve buna istinaden tedavinizi başlatmak için bizlere ulaşın.

İdrar Kaçırma Sorunu Ve Tedavi Yöntemleri

İdrar Kaçırma Nedir? İdrar Kaçırma Sorunu Ve Tedavi Yöntemleri

Üriner inkontinans (UI), idrarın istem dışı bırakılmasıdır. Hasta gülerken, öksürürken, hapşırırken veya egzersiz yaparken ortaya çıkabilir. Tuvalete zamanında gitmediğinizde de olabilir. UI yaygın bir sorundur. Ülke çapında milyonlarca insanı etkiliyor.

İdrar Kaçırma Türleri

İdrar kaçırmanın türleri vardır. En yaygın tip stres inkontinanstır. Bu, öksürme veya gülme gibi aktivitelerden mesaneye yapılan baskı idrarın dışarı sızmasına neden olduğunda olur. Diğer bir tip ise dürtü inkontinansıdır. Bu, sızıntıya neden olan güçlü bir idrara çıkma ihtiyacınız olduğunda olur.

Üriner inkontinansı yönetmeye yardımcı olmak için yapabileceğiniz birçok şey vardır. Biri, ne zaman ve ne sıklıkta sızıntınız olduğuna dair bir günlük tutmaktır. Bu, sizin ve doktorunuzun sizin için en iyi tedaviyi bulmanıza yardımcı olabilir.

İdrar Kaçırma Sebepleri

İnkontinans hem erkekleri hem de kadınları etkileyen yaygın bir sorundur. Yaş, hamilelik, doğum, obezite ve pelvik taban sorunları gibi birçok şeyden kaynaklanabilir. İnkontinans, ara sıra sızıntıdan kontrol edilemeyen ıslanmaya kadar değişebilir.

Stres inkontinans, sıkışma tipi inkontinans, taşma tipi inkontinans ve fonksiyonel inkontinans dahil olmak üzere birkaç farklı inkontinans türü vardır. Stres inkontinansı en yaygın tiptir ve mesaneye yapılan baskı idrarın dışarı sızmasına neden olduğunda ortaya çıkar. Acil idrar kaçırma ikinci en yaygın tiptir ve bir kişinin kontrol edemediği istem dışı idrara çıkma dürtüsü olduğunda ortaya çıkar. Taşma inkontinansı, idrarın mesanede biriktiği ve yavaşça dışarı sızdığı zaman ortaya çıkan daha az yaygın bir tiptir.

İnkontinanstan muzdarip insanlar genellikle utanmış ve yalnız hissederler. Ancak, bu durumdan etkilenenlere yardımcı olabilecek bilgiler mevcuttur. İnkontinans, yaş, cinsiyet, doğum, ameliyatlar ve daha fazlası dahil olmak üzere birçok farklı şeyden kaynaklanabilir. Mesane eğitimi ve ped veya iç çamaşırı kullanmak gibi tedaviler de dahil olmak üzere inkontinansla başa çıkmanın çeşitli yolları vardır.

Yetişkin Hastalarda İdrar Kaçırma Nedir? İdrar Kaçırma Sorunu Ve Tedavi Yöntemleri

İdrar kaçırma (UI), idrarın kasıtsız olarak kaçırılmasıdır. UI, ara sıra sızıntıdan sürekli bir koruma giyme ihtiyacına kadar değişebilir. UI hem erkeklerde hem de kadınlarda yaygındır, ancak kadınlarda daha yaygındır.

Farklı UI türleri vardır. En yaygın tip, öksürme, hapşırma veya koşma gibi aktivitelerden mesaneye yapılan baskı idrarın sızmasına neden olduğunda ortaya çıkan stres inkontinansıdır. Diğer bir tür ise, kontrol edemediğiniz güçlü bir idrara çıkma dürtüsüne sahip olduğunuz dürtü inkontinansıdır. Prostat büyümesi veya nörolojik problemler gibi tıbbi problemlerin neden olduğu idrar kaçırmaya taşma tipi idrar kaçırma denir. Karışık inkontinans, iki tip UI’nin birleşimidir.

Çoğu idrar kaçırma vakası başarıyla tedavi edilebilir. Tedavi, yaşam tarzı değişiklikleri, ilaçlar veya ameliyatı içerebilir.

Erkeklerde İdrar Kaçırma

İdrar kaçırma, erkekleri ve kadınları etkileyen bir sorundur, ancak kadınlarda daha sık görülür. İdrar kaçırma, idrarın istem dışı bırakılmasıdır. Gülerken, öksürürken, hapşırırken veya ağır bir şey kaldırırken olabilir. Egzersiz yaparken veya cinsel aktivite sırasında da olabilir.

İdrar kaçırma farklı şekillerde tedavi edilebilir. Tedavi, yaşam tarzı değişiklikleri, ilaçlar veya ameliyatı içerebilir. Üriner inkontinans ile ilgili sorunlarınız varsa, doktorunuzla konuşun.Kadınlarda ve erkeklerde bu sorunu ortadan kaldırabilecek tedavi yöntemleri mevcuttur.

Kadınlarda İdrar Kaçırma Neden Olur? İdrar Kaçırma Sorunu Ve Tedavi Yöntemleri

Kadınlarda idrar kaçırma sık görülen bir sorundur. İdrarın istem dışı bırakılmasıdır. Birçok kadın hayatlarının bir noktasında idrar kaçırma yaşar. Üriner inkontinans için birçok tedavi vardır. İlk adım, sahip olduğunuz idrar kaçırma tipini belirlemektir. Sahip olduğunuz idrar kaçırma tipine bağlı olarak birçok tedavi mevcuttur.

İdrar Kaçırma Sorunu Ve Tedavi Yöntemleri

İdrar Kaçırma Ameliyatları

İdrar kaçırma ameliyatı hem erkek hem de kadınlarda mesane kontrol problemlerini düzeltmek için kullanılan bir prosedürdür. Ameliyat invaziv veya non-invaziv olabilir ve genellikle idrar kontrolünü yeniden sağlamada başarılıdır.

İdrar kaçırma ameliyatı geçirmenin çeşitli avantajları vardır. Birincisi, ameliyatın genellikle idrar kontrolünü geri kazanmada başarılı olmasıdır. Ek olarak, prosedür nispeten kısa bir iyileşme süresi ile genellikle hızlı ve kolaydır.

Ayrıca ameliyat, invaziv veya non-invaziv teknikler kullanılarak gerçekleştirilebilir, böylece her bir hastanın ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde uyarlanabilir. Son olarak, üriner inkontinans cerrahisi, mesane kontrol problemleri için diğer tedavilerden tipik olarak daha sağlıklıdır.

Youtubedeki paylaşımlarımı buradan takip edebilirsiniz.

Talep Formu
Bizimle İletişime Geç
Hemen Bizi Arayın

+90 535 463 53 33