+90 535 463 53 33
info@cemozluk.com

İdrar Kaçırma Nedir, Tedavi Yöntemleri Nelerdir

idrar kacirma

İdrar kaçırma nedir, tedavi yöntemleri nelerdir soruların cevabı bu yazımızda. Ani ve istemsiz olarak idrar çıkışının olması idrar kaçırma olarak isimlendirilmiştir. Peki, farklı sorunlara da yol açan bu problem nasıl çözülür?

Klinik bulgular ile istemsiz drar yapma sorunu…

İdrar Kaçırma Nedir, Tedavi Yöntemleri Nelerdir

İdrar Kaçırma Hakkında

Aşırı derecede gülmenin olması, hapşırmanın olması, otururken – ayaktayken ya da ağır bir şey kaldırıldığında idrar kaçırma problemi olabilir. Peki, klinik olarak istemsiz idrar yapma nedenleri ne olabilir? Merak ettiğiniz soruların yanıtı veriliyor. Hastalarımızın bu problem ile başvuru yapmasının ardından gereken incelemeleri yapıyoruz. Uzman kadromuz ile en iyi şekilde teşhisin konmasını sağlıyoruz.

Pelvis Kaslarının Zayıflaması

Bakıldığında en önemli istemsiz idrar yapma nedeni, stres olarak gösteriliyor. Bu durumda pelvis tabanda kaslarda zayıflama oluyor. Pelvis taban kasları, alt idrar yolunu destekleyen kaslar olduğundan bu kaslarda zayıflama olduğunda direkt olarak kişinin herhangi bir stres durumunda istemsiz idrar yapma sorununu yaşamasına neden olabiliyor. Bu kasların güçlenmesi ile yaşanan sorunun ortadan kalkması mümkün olabilir. Kasların zayıflaması durumunda karından hafif bir baskı olması halinde direkt olarak kaçırma durumunun yaşanması söz konusu.

Kasların zayıf olması durumunda;

 • Gülme
 • Hapşırma
 • Karında hafif baskı
 • Stres gibi durumlarda, kaçırma problemi görülür.

Kasların zayıf olması halinde üretra kapalı olacaktır. İdrar zamanına kadar ise üretrada gevşeme olmaz. Sfinkter kasları sebebi ile de kaçırma olabilir. Aynı şekilde bu kasların da zayıd olması idrar kaçırma sorununun yaşanmasına neden olabiliyor.

Urge İdrar Kaçırma Türü

İdrar kaçırma türleri içinde olan urge idrar kaçırma sık görülen bir problem. Hastamızda görülen etkisi, sık ve güçlü tuvalete gitme isteğinin olmasıdır. Bu sorunda genel olarak tuvalete yetişmeden idrar kaçırma sorununun ortaya çıkması söz konusudur.

Mesane kaslarının normalden güçlü olması;

Urge idrar kaçırma sorununda mesane kaslarının normalden güçlü olması sorunu yaşanabiliyor. İdrar kaçırma probleminin olması halinde, direkt olarak tedavi olunması şart. Bu problemin olduğu hastalarımız için geliştirmiş olduğumuz tedavi yöntemleri gereğince hareket ediyoruz. Mesane kapasitesinin üstünde idrar topladığından, kaslar ne kadar güçlü olursa olsun kaçırma olur.

Urge İdrar Kaçırmanın Zararları;

Yaşanan bu problem farklı problemlerin oluşmasında da yol açar.  istemsiz idrar yapma zararları arasında gösterebileceklerimiz verilmiştir.

 • Pelvik kaslarının zarar görmesi
 • Pelvik kaslarının normalin üzerinde genişlemesi
 • Omurilik yaralanmalarının olması
 • Multiple skleroz gibi olayların ortaya çıkması söz konusu olabilir.

İdrar Kaçırma Tedavi Yöntemleri

Hastalarımızın sıkça başvurduğu sorunlardan olan idrar kaçırma sorunu, tedavi edilebiliyor. Farklı tedavi yöntemleri ile yaşanan problem sonlandırılır. Elbette her hastanın farklı nedenler ile bu şekilde bir sorun yaşaması söz konusu. Bunun için mutlaka idrar kaçırma tedavisi için farklı yollar incelenecektir. İlk olarak bu problem için muayene edilmesi, sorunu teşkil edenlerin ne olduğu yönünde incelemelerin yapılması sağlanacaktır.

Egzersiz Yapılması;

Kasların kuvvetlenmesi için ilk olarak hastalarımıza egzersizler öneriyoruz. Bildirmiş olduğumuz şekilde hastalarımızın gün içinde uygulaması gereken sayı ve süreyi veriyoruz. Bu şekilde düzenli bir egzersiz olması, yaşanan sorunu çözümleyebilir. Egzersizi yeterli görmemiz durumunda, hastamızın bu problemden kurtulması için düzenli şekilde egzersiz yapmasının yeterli olacağını söyleyebiliriz.

Kasların Tedavi Edilmesi;

Eğer probleme yol açan neden pelvik kasları ise tıbbi müdahale gerekir. Lokal ya da genel anestezi ile kaslara müdahale edilir. Profesyonel şekilde yapılan müdahale sayesinde, kısa süren bir ameliyat ile yaşanan sorun çözülür.

İdrar kaçırma tedavi yöntemleri dahilinde olan problemin çözümlenmesi halinde, direkt olarak problem ortadan kalkar. Tıbbi destek almak, kısa süre içinde müdahale edilmesini talep etmek en doğrusudur. İçeriklerimize Google ile ulaşabilirsiniz.

MUTLAKA OKUMALISIN! Kegel Egzersizleri
İdrar Kaçırma Nedir, Tedavi Yöntemleri Nelerdir

İdrar Kaçırma

İdrar kaçırma hem erkekleri hem de kadınları etkileyen ve çeşitli faktörlerin neden olabileceği bir durumdur. Üriner inkontinansın ana semptomu, idrarın istem dışı bırakılmasıdır. Birkaç farklı üriner inkontinans türü vardır, ancak en yaygın tip stres inkontinansıdır. Bu, gülme, hapşırma veya öksürme gibi durumlarda mesaneye basınç uygulandığında ortaya çıkar.

Diğer üriner inkontinans türleri arasında, ani idrara çıkma ihtiyacı olan sıkışma tipi inkontinans ve bir seferde çok miktarda idrarın salınması olan taşma tipi inkontinans yer alır.

Üriner inkontinans için çeşitli tedavi seçenekleri vardır. İlk adım, sahip olduğunuz idrar kaçırma tipini belirlemektir. Bu, basit bir sınavla veya doktorunuzu ziyaret ederek yapılabilir.

İdrar Kaçırma Neden Olur

İdrar kaçırma, bir kişinin istemsiz idrar kaybı yaşadığı tıbbi bir durumdur. Bu duruma yaş, hamilelik ve doğum gibi birçok faktör neden olabilir. Üriner inkontinansın bazı yaygın nedenleri şunlardır:

 • Stres inkontinansı: Bu tip inkontinansa genellikle öksürme, hapşırma veya gülme gibi fiziksel aktiviteler neden olur.
 • Urge inkontinans: Bu tip inkontinansa tipik olarak aşırı aktif mesane neden olur.
 • Karışık inkontinans: Bu tip inkontinans, stres ve sıkışma tipi inkontinansın birleşimidir.
 • Fonksiyonel inkontinans: Bu tip üriner inkontinans, tuvalete zamanında yetişememe gibi vücudun işleyişindeki problemlerden kaynaklanır.

İdrar Kaçırma Tedavisi

Hem erkek hem de kadınlarda yaygın bir sorun olan idrar kaçırma, idrarın istem dışı bırakılmasıdır. Ara sıra sızıntıdan sürekli idrara çıkma ihtiyacına kadar değişebilir. Prostat sorunları ve doğum dahil olmak üzere üriner inkontinansın birçok potansiyel nedeni olsa da, en yaygın tip, öksürme veya gülme gibi aktivitelerden mesaneye yapılan baskının neden olduğu stres inkontinansıdır.

Üriner inkontinans için yaşam tarzı değişikliklerinden cerrahiye kadar çeşitli tedavi yöntemleri vardır. Kafein ve alkolden uzak durmak, gerekirse kilo vermek ve mesane çevresindeki kasları güçlendirmek için pelvik taban egzersizleri yapmak yardımcı olabilecek yaşam tarzı değişiklikleri. Bu önlemler işe yaramazsa, reçetesiz satılan antikolinerjikler veya beta bloker adı verilen reçeteli ilaçlar gibi ilaçlar yardımcı olabilir.

 

Talep Formu
Bizimle İletişime Geç
Hemen Bizi Arayın

+90 535 463 53 33