+90 535 463 53 33
info@cemozluk.com

Kadın Genital Bölge Estetik Ve Fonksiyonel Operasyonları

İşlemin Yeri

Hastane

Anestezi Türü

Lokal

İşlem Süresi

60 DK

Taburcu Süresi

3-4 Saat

Aktivite Başlangıcı

30 Gün

Güzellik insanın arzusudur. Her insan, özellikle kadınlar, her yönden kendini güzel hissetmek ister. Bu nedenle kadın, bedenini tanımalı ve güzelliği bütün olarak algılamalıdır.

Son zamanlarda dünyada giderek yaygınlaşan ve popüler hale gelen bu operasyonlar, genital bölgesindeki görünümden memnun olmayan her kadına yapılabilmektedir. Kadınlardaki cinsel problemler ve sorunların bir kısmı psikolojik olmakla birlikte, fonksiyonel ve estetik kaygılar da cinselliği etkileyebilir.

Genital bölgedeki bir sorun, bireyin kendisinde ve/veya cinsel partnerinde (cinsel eşinde) cinsel fonksiyon bozukluğuna (cinsel sorunlara) yol açabilir. Sonuç olarak, cinsellik iki kişi arasında yaşanan bir işlevdir. Bu tür ameliyatları olmayı düşünen bireylerin cinsel geçmişleri detaylı bir şekilde incelenmelidir. Örnek vermek gerekirse, vajinası genişlemiş bir kadın, cinsel birleşme sırasında cinsel eşine daha az zevk verebilir ve cinsel eşinin aldığı hazda azalmaya neden olabilir. Kadın, vajinasında penisin dolgunluğunu isterken erkekte penisinde basınç hissini arzular (kozmetik penis ameliyatları/prosedürleri). Bu durum, kadında özgüven kaybına ve hem kadında hem de erkekte cinsel sorunlara neden olabilir. Örneğin, labia denilen vajinanın iç dudağının büyük olması, vajina girişini kapatabilir ve penisin vajinaya girmesini zorlaştırabilir. Bu örnekleri veriyorum çünkü bu tür ameliyatların sadece estetik amaçlı değil, fonksiyonel bir sıkıntıyı ve dolayısıyla oluşan cinsel sorunu çözümlemek için de yapılabildiği bilinmelidir.

Sistosel (mesane sarkması) ve rektosel (rektumda sarkma) daha mekanik bir rahatsızlık olmasına rağmen, genital estetik ameliyatlarıyla kombine edilebilmesi nedeniyle bu konuya da değinilmelidir.

Genital Estetik Ameliyatları Nelerdir?

  • Vajinoplasti (vajina daraltma)
  • Labioplasti (iç dudak estetiği)
  • Labia majöre dolgusu (dış dudak estetiği/dolgusu)
  • Genital Bölge Beyazlatma (lazerle genital bleaching)
  • Lazerle vajina daraltma ve sıkılaştırma (lazerle vajinal rejuvenation)
  • Lazerle idrar kaçırma tedavisi
  • G noktası Büyütme (G-point shot)
  • Klitoris Estetiği (klitoral hudoplasty)
  • Sistosel ve Rektosel Onarımı

Vajinoplasti

Vajina yaklaşık 8-9 cm uzunluğunda, kadınlarda cinsel ilişkinin gerçekleştiği, esneyebilen, kas dokusundan oluşan içeri doğru bir kanaldır. Yaş, vajina dokusunun doğuştan gevşek olması, doğumlar, jinekolojik müdahaleler, sık cinsel ilişki hikayesi gibi nedenler sonucu vajina çevresindeki kaslar gevşer, sıkılığı ve darlığı zamanla azalabilir. Bazı kadınlarda hiç doğum yapmamasına ve genç olmasına rağmen yapısal olarak vajina normalden geniş olabilmektedir. Genişlemiş bir vajina penisi tam olarak sıkıca kavrayamaz ve hissedemez. Cinsel partnerinin penisindeki basınç hissi azalır. Bu ileride kadında anorgazmi dediğimiz orgazm olamama sorunlarına kadar ilerleyebilir.

Sonuç olarak kadında ve erkekte koitus (vajen-penis birlikteliği) sırasında alınan zevk azalır. Bu sorun giderek büyüyerek eşler (cinsel çift) arasında ciddi problemlere yol açabilir. Cerrahi olarak vajina daraltılması yani vajinoplasti operasyonu sonrasında oldukça güzel sonuçlar elde edilmektedir. Ameliyat yaklaşık 30-40 dakika sürmektedir. Genel, spinal veya lokal destekli sedasyon anestezisi ile uygulanabilmektedir. Vajinanın genişletilmiş kısımları çıkarılır, alttaki kas dokusu tamir edilir, kesik olan kenarlar estetik biçimde onarılır. Ameliyat sonrasında yaklaşık bir aylık cinsel perhiz verilir.

Labioplasti

Labia minör yani iç dudaklar, büyük dudakların arasından vajinanın üst kısmındaki klitoris (cinsel haz bölgesi) seviyesinden başlayarak vajina girişini çevreleyerek vajina alt kısmında sonlanan, kıvrım şeklinde, esnek yapılardır. Büyüklüğü herkeste farklılık gösterir. Ergenlik dönemindeki hormonal değişimlerden dolayı bazı kadınlarda normalden büyük olup dışarı doğru taşar. Aşırı sarkık, simetrik veya asimetrik şekilde büyüyebilirler. Bu büyümenin nedeni genellikle yapısal olmakla beraber sonradan da gelişebilir. Büyümüş olan bu iç dudaklar vajina ve üretra dediğimiz idrar kanalını kapatabilir.

Bu bölgede nemli bir ortam oluşturarak hem vajinada hem de idrar yollarında enfeksiyonlara neden olabilir. Ayrıca büyümüş iç dudakların terlemesine bağlı kötü koku oluşmasına, hijyenik sorunlara ve iç çamaşıra temas bağlı kuruluk, tahriş ve yara oluşması gibi problemlere de yol açabilir.

Büyümüş iç dudaklar koitus esnasında penisin vajinaya girmesini zorlaştırabilir. Tüm bu sorunları topladığımızda, yani genital bölgesini estetik bulmayan, hijyenik sıkıntılar yaşayan, cinsel ilişki sırasında problemleri olan kadında kendine olan güvende azalma veya cinsel isteksizlik, orgazm olamama veya orgazm güçlüğü gibi cinsel sorunlar (cinsel işlev bozukluğu) gelişebilir. Bu sorunlardan cinsel partner (cinsel eş) de ilerleyen dönemde etkilenecektir.

Bu durum basit bir cerrahi estetik işlem ile düzeltilmektedir. Büyümüş, sarkık, uzun, asimetrik, rengi koyulaşmış olan iç dudaklar yeniden normal görünüme getirilmiş olur. İç dudaklara yapılan bu cerrahi düzeltme operasyonuna labioplasti denilmektedir. Yaklaşık yarım saat süren bu operasyon diğer genital estetik prosedürlerle kombine edilerek uygulanabilir. Operasyonda genital bölge bir bütün olarak değerlendirilip göze hoş gelmeyen kıvrıntılar ve deri katlantıları da düzeltilmelidir. Sadece labioplasti olacaksa hasta lokal anestezi yeterli olabilir. Hasta konforu açısından hafif bir anestezi yani sedasyon anestezisi yapılabilir.

Bu estetik operasyon için ergenlik dönemini geçmiş olmak yeterlidir. Kızlık zarıyla hiçbir ilişkisi olmadığı için bakirelere de bu operasyon yapılabilir. Ameliyat sonrası cinsel hayat için yaklaşık 3-4 hafta beklenmelidir.

Labia Majöre Filling (Dış Dudak Dolgusu/Estetiği)

Labia majör yani dış dudaklar, iç dudakların dışında yer alan, mons pubis (klitorisin üstündeki tüylü bölge) ‘ten başlayıp, vajinanın yanlarında aşağı doğru inen hafif kabarık normal deri ile örtülü oluşumlardır. Genellikle kadınlar dış dudakların dolgun olmasını isterler. Dış dudak dolgusunda otolog yağ naklini tercih etmekteyim. Yani kişinin kendisinden elde edilen yağları kullanmaktayım. Genellikle bireyin durumuna göre karın veya medial uyluk dediğimiz bacağın iç kısmındaki yağlar kullanılır. Takiben elde edilen yağ doku santrifüj edilerek saflaştırılır (pure fat tissue). Bu saflaştırılmış yağ doku da dış dudaklara verilerek dış dudaklarda dolgun bir görünüm elde edinilir (lipofilling). Verilen bu yağ dokunun ortalama %30-40’ı altı ay içinde kaybedileceği için operasyonda daha fazla yağ doku dolgusu yapılabilir.

Kilolu bayanlarda ve yapısal olarak dış dudaklarda büyüklük, sarkıklık, aşırı şişkinlik, asimetri, deri katlantıları gibi anormallikler de olabilmektedir. Bu durumlarda dış dudakların küçültülmesi gibi estetik bazı prosedürler kullanılabilir.

Genital Bölge Beyazlatma (Genital Bleaching, Renk Açma)

Dış genital bölge vulva olarak isimlendirilir. Genital bölge renk açma/beyazlatmaya “labial whitening”, “vulvar whitening” de denmektedir. Özellikle östrojen ve güneş ışınlarının etkisi ile vulva’da kararma, esmerleşme ve koyulaşma olabilir. Östrojen hormonu güneş ışığı etkisiyle beraber dış genital alanda renk pigmenti salgılayan hücreleri (melanosit) harekete geçirmekte ve renk koyulaşması oluşmaktadır. Güneşteki UV ışınının bu bölgeye geçmesi için bu bölgenin kapalı veya tüysüz olması gerekmez. Bunlar haricinde; ilerleyen yaş, kullanılan hormonlar ve bu bölgeye sürülen kremler, geçirilmiş jinekolojik ameliyatlar, polikistik over sendromu, genetik olarak yatkınlık dış genital bölgenin koyulaşma nedenleri arasında sayılabilir. Bu koyulaşma kadının cinsel hayatında özgüven kaybına, ilerleyen zamanlarda ise cinsel sorunlara yol açabilir. Bu koyulaşmanın fiziksel olarak kişiye zararı yoktur. Genital bölge estetiğinde genellikle fraksiyonel karbondioksit (CO2) ve fraksiyonel erbium yag lazer kullanılmaktadır.

İşlem Nasıl Yapılır?

Lazer ile renk açma işlemi yaklaşık 15-20 dakika sürer. Genital bölgede koyulaşan alanlar belirlenir, lazerin ayarı yapılır. İşlem öncesi lokal anestezik kremler kullanılır. Hasta konforu açısından hafif sedasyon anestezisi verilebilir. İşlem sırasında lazer ışığı sayesinde cildin dermis tabakasında yer alan ve koyulaşmaya neden olan melanin pigmenti üreten melanosit hücreleri tahrip edilmektedir. Bu sayede genital beyazlatma sağlanır. Kullanılan lazer 3-4 mm kadar derinliğinde bölgeyi etkilemektedir. Kullanılan lazer sonrası bu bölge yavaş yavaş soyulmaya başlar, dökülür ve alttan yeni daha canlı deri çıkar. İşlem yapıldıktan sonra birey hemen normal sosyal hayatına dönebilir ve bu işlemin etkinliğini yaklaşık 3-4 hafta sonra görmeye başlar. Nadirde olsa su toplanması görülebilir. 3-4 gün sonra cinsel ilişkiye girilebilir. Kişinin cildindeki koyuluk derecesine ve yaygınlığına göre işlem birkaç defa tekrarlanabilmektedir.

Lazerle Vajina Daraltma, Sıkılaştırma (Lazerle Vajinal Rejuvenation)

Lazerle vajina daraltma işleminde, sıkılığını ve esnekliğini kaybetmiş vajinanın destek dokusu yeniden canlandırılır. Cerrahi bir işlem olmadığından dolayı hasta açısından riskleri son derece az, acısı ve ağrısı olmayan ileri teknolojik bir işlemdir. En önemli amaç, kadında cinsel uyarı, cinsel haz ve orgazmı artırmaktır. Vajinada sıkılaşma olduğunda cinsel partnerde de mekanik etkiyle cinsel haz artacaktır. Sonuçta kadının özgüveni artacak, kendini daha iyi hissederek daha kaliteli bir cinsel hayata kavuşacaktır. Bunun haricinde; vajinadaki gevşeklik nedeniyle hafif düzeyde idrar kaçırma şikayeti olanlara, sık vajina enfeksiyonu geçirenlere, vajinal ıslanma sorunu yaşayanlara yapılabilmektedir.

İşlem anestezisiz veya hafif bir sedasyon ile yapılabilir. Ortalama 15-20 dakika sürmektedir. Vajina içerisine konan lazer ışığı sayesinde bu bölgenin kan akımı artırılır, kolajen dokusu (destek doku) uyarılarak sentezi artırılır. Bu işlemden sonra kegel egzersizi ve/veya pilates önermekteyim. Bu egzersizler pelvik bölgeye (pelvik taban kasları) ve genital bölgeye olan kan akımını artırarak buradaki kaslarda kuvvetlenme yapacaktır. Hem de bu egzersizler sayesinde kadın kendi genital bölgesini anatomik ve fonksiyonel açıdan daha iyi tanıyıp, hissedecektir.

Bunun haricinde lazer ile sadece vajina içi değil dış genital bölgeyi (vulva) de sıkılaştırmak mümkündür. Dış dudakların sarkık olması, dış genital bölgenin gevşekliği veya kırışıklıklar var ise lazer ile dış genital bölge sıkılaştırılması denenebilir. Zayıflamış dış genital (vulva) bölgede tekrar dolgun bir görünüm amaçlanır. Zayıflığın derecesine göre bir veya birkaç seans lazer ile sıkılaştırma yapılabilir.

Lazerle İdrar Kaçırma Tedavisi

İdrar kaçırma (üriner inkontinans), stres tipi, urge tipi ve her ikisinin bir arada görüldüğü miks tip olarak sınıflandırılabilir (kadın ürolojisi). Urge tipi idrar kaçırma sinirseldir ve hastada acil işeme hissi, tuvalete yetişememe gibi şikayetler görülür. Stres tipi idrar kaçırma ise ıkınma, öksürme, hapşırma gibi karın içi basınç artışına neden olan aktivitelerle ortaya çıkar. Hafif düzeyde stres idrar kaçırması olan hastalarda birkaç seans lazer uygulanabilir. Vajina ile mesane arasındaki destek dokusu uyarılır, kolajen sentezi artırılarak bu bölgenin kuvvetlenmesi amaçlanır. Yaklaşık 20 dakikalık bir işlemden sonra hasta işine, sosyal hayatına hemen dönebilir. Genellikle hafif düzeyde stres inkontinansı olan hastalarda oldukça faydalıdır. Bunun dışında, ilerlemiş stres inkontinansı olan ve cerrahi işlemden korkan veya kabul etmeyen hastalara da lazer uygulanabilir. Ayda bir seans olmak üzere idrar kaçırmanın derecesine göre 2-3 seans yapılabilmektedir.

G Noktası Büyütme (G-Point Shot)

G noktası vajina içinde, üst duvarda, idrar kanalının hemen altında yer alan ve dokunulduğunda belirgin hale gelen erojen bir bölgedir. Her kadında farklı lokalizasyonlarda olabilir ve cinsel haz ile orgazmın sağlanmasında klitoris ile birlikte en önemli yapıdır. G noktası vajina içinde bulunduğundan, vajinal orgazmı sağlayan ana yapıdır.

Zamanla, östrojen hormonu uyarısıyla ve yapısal olarak vajina tavanı (G noktası) kalınlaşır. Bu işlemde orgazm sıkıntısı yaşayan kadınlarda bu noktaya özel dolgu maddeleri enjekte edilerek, bu bölgenin duyarlılığı ve belirginliği artırılmaya çalışılır. En sık kullanılan dolgu maddesi hyalüronik asittir. Bazı cerrahlar ise yağ veya platelet rich plazma enjeksiyonunu tercih edebilirler. İşlem oldukça basittir ve lokal anestezi altında birkaç dakika sürmektedir. İşlemden sonra aynı gün içerisinde, yaklaşık 5-6 saat sonra cinsel ilişkiye girmekte herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

Klitoris Estetiği (Klitoral Hudoplasti)

Klitoris, mons pubis denilen tüylerle kaplı üçgenin altında yer alan bir organdır. Erkekteki penisin karşılığı kadında klitoristir. Kadında cinsel tatminin en yoğun yaşandığı yerdir. Klitoral hudoplasti, yani klitoris düzeltme operasyonunda, klitoris üzerindeki cilt katlantılarının alınması, kırışıklıkların düzeltilmesi ve sonuç olarak daha estetik bir görünüm elde edilmesi amaçlanır. Yapısal, hormonal veya çok fazla cinsel aktivite nedeniyle klitoris normalden büyük ve deforme görünümde olabilir. Yaklaşık 20 dakikalık bir ameliyat ile klitoris doğal görünümüne kavuşturulur. Genellikle labioplasti olmak üzere diğer genital bölge estetik ameliyatlarıyla kombine olarak yapılmaktadır. Yalnız labioplasti olan kadınlarda ilerleyen dönemlerde klitoriste sarkık ve düzensiz görünüm olmaktadır. Bir bütün olarak değerlendirilip iç dudak estetiği olan neredeyse her kadına klitoris estetiği de eklenmelidir.

Genital Bölgeye Yapılan Diğer Cerrahi Prosedürler

Genital bölgedeki kadında özgüven kaybına neden olan herhangi bir skar, sarkıklık, asimetri, zayıflık cerrahi olarak düzeltilebilmektedir. Burada en sık olarak epizyotomi sonrası oluşan skar onarımı vardır. Vajinal doğumda bebeğin çıkışını kolaylaştırmak ve kontrolsüz yırtıkları önlemek için vajina kenarına küçük bir kesi atılır. Buna epizyotomi denir. Bu dokunun düzgün onarılmaması, açılması veya kötü iyileşmesi sonucu vajina sert, şekilsiz bir görüntü (skar) oluşabilir. Bunun haricinde dış genital bölgeye olan travma sonucu da skar oluşumu görülebilir. Bunlar estetik kaygıdan başka cinsellikte ağrıya da neden olabilir. Lokal anestezi altında bu dokular çıkarılır ve estetik bir biçimde tamir edilir.

Klitorisin üstünde tüylerle kaplı üçgen alana mons pubis denmektedir. Estetik açıdan çok zayıf veya çok şişkin olabilir. Duruma göre liposuction veya lipofilling gibi yöntemler kullanılarak bu bölge de daha estetik hale getirilebilir (puboplasti).

Sistosel ve Rektosel Onarımı

Sistosel ve rektosel, genellikle yaşlanmayla birlikte ortaya çıkar. Bu nedenle, bu başlık altında bunların genel özelliklerini ele alacağım, çünkü bu rahatsızlıklar genital estetik ameliyatlarıyla birleştirilebilir.

Sistosel (Mesane-İdrar Torbası Sarkması)

Sistosel, mesanenin yani idrar torbasının vajina içerisine doğru sarkmasıdır. Sarkma ileri derecede olduğunda vajinal açıklıktan gözle görülebilir. Yaşlanma, menopoz, çoklu doğum yapmış olmak ve histerektomi (rahim alınması) ameliyatı, sistosel için risk faktörleridir. Sistoseli olan kadınlar sık sık idrara çıkma, idrar kaçırma, idrar yaparken zorlanma, idrar yaptıktan sonra idrar hissi ve tam boşaltamama hissi, noktüri (gece idrara çıkma) ve cinsel ilişki sırasında ağrı gibi belirtiler yaşarlar. Bazen vajina içerisinde dolgunluk, basınç hissi veya bir şeyin sarktığı hissedilir. Sistosel tanısı fizik muayene ile konulur (genital bölge muayenesi). Bunun yanı sıra ultrason ve üroflow, PVR (postvoiding rezidü ölçümü) testleri tanıya yardımcı olabilir. Hafif derecede sıkıntı yaratmayan sistosel vakalarında tedavi gerekmeyebilir (lazerle vajina daraltma denenebilir ve fayda görülebilir). Ancak ilerlemiş ve şikayetlere neden olan sistosel vakalarında cerrahi tedavi gerekir. Cerrahi tedavide anterior kolporafi (ön onarım) uygulanır. Bu ameliyatta sarkmış olan mesanenin toplanması ve fazla dokunun çıkarılması amaçlanır. Mesanenin toplanması için mesh adı verilen sentetik madde de kullanılabilir. Bu hastalarda varsa idrar kaçırma şikayeti, sistosel onarımından sonra devam edebileceğinden üretra (dış idrar deliği) sarkması veya gevşekliği varsa sling (askı) operasyonları da eş zamanlı sistosel onarımına eklenmelidir.

Rektosel (Makat Sarkması)

Rektosel, rektumun yani kalın bağırsağın son kısmının vajina içerisine doğru fıtıklaşmasıdır. İlerlemiş rektosellerde, ıkınarak veya ıkınmaksızın rektoselin vajinanın içerisinden dışarı çıktığı görülür. Doğum yapmış olmak, obezite, kabızlık, kronik öksürük ve aşırı ıkınmalar gibi pelvik bölgeye ve makata basınç artışı yaparak rektosel oluşumuna neden olur. Bunun yanı sıra yaşlanma ve menopoz sonrası rektosel şikayetlerinde artış gözlemlenir. Rektoselde barsak hareketleri zorlaşır ve kabızlık görülür. Rektoseli olan hastalarda dışkılama sırasında zorlanma, ıkınma, tam boşaltamama hissi, ani dışkılama hissi, dışkılama sonrasında rahatlayamama ve buna bağlı olarak gaz ve karın şişkinliği şikayetleri yaşanır.

Aslında sistoselde boşaltılamayan idrarın, rektoselde ise boşaltılamayan dışkının yaptığı irritatif şikayetler söz konusudur. Sistosel, mesanenin; rektosel ise makatın sarkmasıdır. Rektoselde de vajinada dolgunluk hissi vardır. Vajina arka duvarında kitle varlığı hissi ve cinsel ilişkide ağrı da görülebilir. Tanı fizik muayene ile kolayca konulabilir. Hafif rektosellerde kabızlığı önlemek için bol sıvı ve lifli gıdalar önerilir. Lazer ile vajinal sıkılaştırma hafif rektosellerde denenebilir. Şikayet yaratan, ilerlemiş rektosel vakalarında cerrahi tedavi uygulanır. Rektosel onarma işlemine kolporafi posterior (arka onarım) denir.

Sistosel ve rektosel oluşma şekli ve yaptığı şikayetler tedavi açısından birbirine benzerdir. Sonuç olarak, sistoselde vajina ön duvarında; rektoselde ise vajina arka duvarında sarkma ve fıtıklaşma gözlemlenir. Nadiren ikisi bir arada bulunabilir.

Hafif düzeyde olan ve şiddetli şikayetleri olmayan hastalarda fıtıklaşmanın ilerlememesi ve ameliyat sonrası nüksün önlenmesi için pelvik taban egzersizleri (Kegel egzersizleri) yapmaları son derece önemlidir. Bu egzersizlere ek olarak, pelvik tabandaki kasları güçlendiren pilates gibi sporlar da yapılabilir. Kliniğimize gelen hastaların sıklıkla sorduğu Kegel egzersizleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için Kegel egzersizleri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Kadın Genital Estetik Tedavilerimiz
Talep Formu
Bizimle İletişime Geç
Hemen Bizi Arayın

+90 535 463 53 33