+90 535 463 53 33
info@cemozluk.com

Metoidioplasty

İşlemin Yeri

Hastane

Anestezi Türü

Lokal

İşlem Süresi

60 DK

Taburcu Süresi

3-4 Saat

Aktivite Başlangıcı

30 Gün

Metoidioplasty

Metoidioplasti, hastanın vajinasının penise dönüşmesini içeren kadın-erkek genital rekonstrüksiyonu için cerrahi tekniklerden biridir. Bu ameliyatta çeşitli ürolojik düzenlemelerle büyütülen klitoris ve testosteron hormonunun etkin kullanımı ile kişiye penis yapılması hedeflenmektedir. Testosteron hormonu düzenli olarak uygulandığında, klitoris doğal bir sonuç olarak büyüyebilir. Bu nedenle bu tür ameliyatlar yapay uzuv yapım ameliyatları değildir. Cerrahi işlem, bireyin biyolojik dönüşüm süreci kullanılarak gerçekleştirilir. Penis yapımı ameliyatından sonra protez testisler konularak işlem tamamlanır. Genital cerrahi yöntemlerini kullanarak cinsiyet değiştirme ameliyatlarının tam bütünlüğünü sağlamak isteyen bireylerin taleplerini karşılamak için birçok farklı cinsiyet-pozitif operasyon gerçekleştirilebilir. Birey için bir penis oluşturmaya yönelik cerrahi müdahaleler arasında metoidoplasti ve falloplasti bulunur.

Metoidioplasti sırasında klitoral bağlar ayrılarak klitorisin büyümesi ve doğumdan sonra bir organa benzer bir yapıya ulaşması sağlanır. Falloplasti tekniklerine göre görüntü olarak normal penise (micropenise) benzeyen bir görüntü olacaktır, ancak klitoris koitus yani cinsel birleşme esnasında vajinaya tam penetre edecek kadar rigidite yani sertleşen bir yapı değildir. Cinsel ilişki için iyi bir boyut olup olmadığı kişinin beklentileri ile ilgilidir. Ancak, çoğu zaman, bu bir endişe konusu değildir. Ayrıca, trans erkeklerin elde etmek istediği sonuçlara bağlı olarak ek ameliyatlara ihtiyaç duyulabilir ve bu ek ameliyatlar penisin görünümünü ve fonksiyonel özelliklerini iyileştirebilir.

Metoidoplasty Avantajları

– Ameliyat için daha uygun maliyetler.

– Tek aşamalı ameliyat.

– Daha kısa iyileşme süreci.

– Komplikasyonlar için düşük bir olasılık.

– Ameliyattan sonra büyük bir yara izi kalmaz.

– Doğal bir ereksiyon.

– Penisteki klitorisin doğal cinsel hissinin korunması.

Metoidioplasti ameliyatı yapıldıktan sonra trans birey üzerinde falloplasti yapmak mümkündür, bu da bireye doğal bir görünüme sahip bir penis sağlar. Bireylerin kadın-erkek cinsiyet değişiminde metoidioplasti ameliyatını tercih etmelerinin sebeplerinden biri de ayakta idrar yapma becerisine sahip olmak istemeleridir. Metoidioplasti, üretral ekstansiyon sağlayarak bireyin beklentilerini karşılayabilir. Beklentileri karşılamasına rağmen, üretral uzatma sürecinde komplikasyon yaratma riski de vardır. Bazı durumlarda sıkıntılı sonuçlar ortaya çıkarken, sıklıkla karşılaşılan komplikasyonlar azdır. Bunlar, idrar tıkanıklıkları veya fistül oluşumları gibi problemlerdir. Metoidioplasti ameliyatı genellikle cinsiyet değiştirme için tek aşamalı bir operasyon olarak kabul edilir. Bireyin beklentileri ve hekimin önerileri doğrultusunda ek ameliyatlarla fonksiyon ve görünüm açısından iyileşmeler sağlanabilir.

Falloplasti

Kadın-erkek trans bireylerde penis yapımında kullanılan bir diğer cerrahi teknik ise falloplastidir. Her ameliyatın avantajları ve dezavantajları vardır. Metoidoplasti ve falloplastinin bir avantajı, cinsiyet değiştirme ameliyatlarında bireylerin kendi tercihlerine ve hekimin tavsiyelerine uygun olarak yapılmasıdır. Cinsiyet kimliği erkek olarak teyit edilecek kişinin preoperatif konsültasyon süreçlerinde çıkarları, beklentileri ve öncelikleri hakkında görüş alışverişinde bulunması çok önemlidir. Metoidioplasti ameliyatı her zaman en iyi seçenek olarak görülmese de trans erkek için tatmin edici sonuçlar verebilir.

Falloplasti ameliyatlarını bir ekip olarak gerçekleştirmekteyiz. Metoidoplasti’ye göre çok daha zor ve ameliyat sonrası bakım sürecinin daha uzun olduğu ve komplikasyon oranının daha fazla olduğu ameliyat grubudur. Phalloplasty (falloplasti) yani yeni bir penis yapma için flep cerrahisi yapılmalıdır. Bazı durumlarda birkaç seri ameliyat gerekebilmektedir. Burada donör yani flebin nereden alınacağı hususunda bireyin ayrıntılı bir konsültasyondan geçirilip fizik muayenesi yapılıp karşılıklı konuşarak anlaşılmalıdır. Üretra plastisi yani idrar yolunun yapılmasını pek tavsiye etmiyoruz; akut dönemde fistül darlık oluşumu ve ilerleyen dönemlerde sık idrar yolu enfeksiyonu gibi idrarın tam boşaltılamaması sonucu artık idrarın yol açtığı bazı üriner sistem rahatsızlıkları görülebilmektedir.

Falloplastinin Avantajları

Her zaman dik ve koitus için rijit ve sert bir neopenisi vardır. Görüntüsü normal penise göre daha farklıdır. Alınan flep bölgesine göre büyüklüğü değişmekle birlikte kalın ve metoidoplastiye göre daha uzun bir penise sahip olacaklardır.

Kadın Genital Estetik Tedavilerimiz
Talep Formu
Bizimle İletişime Geç
Hemen Bizi Arayın

+90 535 463 53 33