+90 535 463 53 33
info@cemozluk.com

Vajinal Akıntı ve Vajinal Koku Nedir?

İşlemin Yeri

Hastane

Anestezi Türü

Lokal

İşlem Süresi

60 DK

Taburcu Süresi

3-4 Saat

Aktivite Başlangıcı

30 Gün

Vajinal akıntı ve vajinal koku nedir? Vajinal akıntı, rahim ağzında ve vajinada bulunan küçük bezelerden salgılanmakta olan sıvıya verilen isimdir. Salgılanan bu sıvı, eski hücreleri ve oluşan döküntüleri yok etmek için vajinadan akmaktadır. Bu durum son derece normal olup üreme sistemi ve vajinanın sağlıklı tutulmasını sağlamaktadır. Vajinal akıntıların miktarı kişiden kişiye göre değişkenlik göstermektedir. Bu nedenle çok akıntısı olan bireyler bu durum anormalmiş gibi düşünebilmektedir. Ancak bu doğru değildir. Kişilerin vajinal akıntı rengi, miktarı ve dokusu değişkenlik göstermektedir.

Vajinal Akıntı Ne Zaman Olur?

Vajinal akıntı genel olarak adet döngüsünün başında görülür. Adet zamanına yakın dönemde söz konusu akıntının miktarında artış görülmektedir. Bunun yanı sıra adet bitiminden sonra da vajinal akıntı görüldüğü söylenebilir. Yumurtaların olgunlaşma döneminde ise beyaz ya da sarı renkli akıntılar meydana gelebilir. Bu akıntı kadınlar tarafından yapışkan bir kıvamda hissedilmektedir.

Vajinal Akıntı Neden Olur?

Sanılanın aksine vajinal akıntı bir hastalık belirtisi değildir. Tabi renginde ve kokusunda bir anormallik yoksa. Kadınlarda oluşan vajinal akıntı sağlıklı bir bedeninin işaretidir. Yumurtlama ya da cinsel ilişki sırasında vajinal akıntının çok daha yoğun olduğundan bahsedilebilir. Vücudun vajinayı temizleme ve koruma yöntemi olan akıntı cinsel uyarılma esnasında da ilişkinin daha kusursuz olması için oluşmaktadır.

Bunların yanı sıra kadınların doğum kontrol hapı kullanması, düzenli egzersiz yapması ve streste akıntıyı etkileyen unsurlar arasındadır. Normal bir seviyede olmayan vajinal akıntı ise idrar yolu enfeksiyonunun bir belirtisi olabilir. Normalin dışındaki akıntıyı; kokulu, iltihaplı yapıda ve yeşile yakın tonda olarak ifade edebiliriz. Bunun yanı sıra normal de olan miktarından fazla akıntı meydana gelmesi de dikkat edilmesi gereken bir konudur. Akıntıya ateş, kilo kaybı, karın ağrısı ve kaşıntı eşlik ediyorsa mutlaka bir Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanına başvurulması gerekmektedir.

Vajinal Akıntı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Akıntının kokusunda, yapısında ve renginde anormal bir durum tespit edilmesi noktasında çeşitli tahliller yapılır. Bu tahliller sonucunda akıntının anormalliğinin durumu tespit edilebilir. mantar, enjeksiyon akıntının en temel nedenleri arasındadır. Belirlenen probleme göre doktorunuz bir tedavi uygulayacaktır. Hap, krem, fitil genel tedavi yöntemleri arasında yer almaktadır. Bunun yanı sıra vajinanın temizliğine de çok önem gösterilmesi gerekmektedir.

Vajinal Koku Nedir? Neden Olur?

Vajinal kokuya genellikle akıntı da eşlik etmektedir. Vajinada laktobasil grubundaki bakterilerin bulunması kokuya neden olmaktadır. Bu bakteriler kandaki şekeri alarak parçalar ve laktik aside çevirir. Laktik asidin kokusu da genital koku olarak ifade edilir. Vajinal koku genel olarak enfeksiyon belirtisidir. Bazı durumlarda genital koku normal kabul edilir. Ancak çok kötü kokan vajina için bir tedavi yönteminin uygulanması çok önemlidir. Nedenleri diyabet, AIDS ve bölgenin temizliğine dikkat edilmemesi olabilir. Bu noktada doktorunuz konu ile ilgili çeşitli inceleme ve tetkikleri yaparak bir tedavi yöntemi uygulayacaktır.

Siz de vajinal koku ve akıntı problemlerinden şikayetçiyseniz doğru adrestesiniz. Bu alanda uzman doktorumuz ile iletişime geçerek en iyi tedavi yönteminin avantajlarından faydalanabileceğinizi unutmayın.

Kadın Cinsel Sorunları Tedavileri
Talep Formu
Bizimle İletişime Geç
Hemen Bizi Arayın

+90 535 463 53 33