+90 535 463 53 33
info@cemozluk.com

Vajinal Koku Oluşma Sebebi Ve Tedavisi

Vajinal Koku Oluşma Sebebi Ve Tedavisi

Vajinal koku oluşma sebebi ve tedavisi hakkında merak edilenleri bu yazımızda cevapladık. Vajinal koku kadınların sıklıkla karşılaştığı ve oldukça fazla rahatsızlık yaşadıkları bir durumdur. Bu durum ile karşı karşıya kalan kadın hastalarımızı tedavi etmek üzere kliniğimizde ağırlamak isteriz. Kliniğimizden randevu oluşturabilmek için Instragram sayfam üzerinden de bizlere ulaşın.

Kadınlarda Vajina Koku Nedir?

Vajina kendi kendini temizleyen bir organdır ve tipik olarak bir kokusu yoktur. Vajina kokusundaki değişiklik sebebi enfeksiyonlar, ilaçlar ve hijyen ürünleri gibi farklı faktörler neden olabilir.

Güçlü, balık kokulu bir vajinal koku, vajinada çok fazla bakteri büyüdüğünde ortaya çıkan yaygın bir enfeksiyon olan bakteriyel vajinozun (BV) belirtisi olabilir. BV cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon değildir, ancak bir kadının virüse maruz kalması durumunda HIV kapma riskini artırabilir.

Kadınlarda Vajina Koku Oluşma Sebebi Nedir?

Kadınlarda vajinal koku oluşma nedeni oldukça fazladır. En yaygın neden, maya enfeksiyonu gibi bir enfeksiyondur. Vajinal koku, birçok farklı faktörün neden olabileceği yaygın bir sorundur. Vajinal kokunun en yaygın nedenlerinden bazıları maya enfeksiyonları, bakteriyel vajinoz ve kandidiyazdır.

Diğer nedenler arasında hormonlarınızdaki değişiklikler, sigara, diyet ve stres yer alır. Aşırı vajinal koku yaşıyorsanız, nedeni ekarte etmek ve tedavi görmek için bir doktora görünmeniz önemlidir. Vajinal kokunun diğer olası nedenleri şunlardır:

  • Maya enfeksiyonu: Bir maya enfeksiyonu, kalın, beyaz bir akıntıya ve güçlü, mayalı bir kokuya neden olabilir.
  • Trichomoniasis: Cinsel yolla bulaşan bu enfeksiyon, güçlü bir kokuya sahip yeşilimsi sarı bir akıntıya neden olabilir.

Vajinal Koku Oluşma Sebebi Ve Tedavisi 2022

Vajinal koku tedavisi için birkaç cerrahi tedavi vardır. Biri Bartholin bezini çıkarmak. Bu tedavi genellikle kokunun bezin bakteriyel bir enfeksiyonundan kaynaklandığı durumlarda önerilir. Diğer bir cerrahi tedavi ise vajinanın tamamının alınmasıdır (vajinal rezeksiyon). Bu genellikle yalnızca bunu gerektiren başka bir tıbbi durum varsa yapılır.

Vajinal Koku Oluşma Sebebi Ve Tedavisi

Vajinal Koku Tedavi Avantajı

Bir kadının yaşayabileceği birçok farklı vajinal koku türü vardır. En yaygın türü balık kokusudur, ancak küf kokusu ve ekşi koku gibi başka türleri de vardır. Koku, enfeksiyon, ilaç veya başka bir şey dahil olmak üzere farklı şeylerden kaynaklanabilir.

Vajinal koku yaşıyorsanız, nedenini belirlemek ve tedavi görmek için bir doktora görünmeniz önemlidir. Vajinal koku tedavisi, enfeksiyon varsa antibiyotikleri veya mantar enfeksiyonu varsa mantar önleyici ilaçları içerebilir.

Vajinal kokuyu tedavi etmek için kullanılabilecek cerrahi tedaviler de vardır. En yaygın ameliyatlardan biri vajinoplasti olarak adlandırılır. Bu ameliyat vajinadaki fazla dokuyu çıkarmayı ve vajina çevresindeki kasları sıkılaştırmayı içerir. Vajinal koku oluşma sebebi ve tedavisi içeriğimizin sonuna gelmiş bulunmaktayız.

Talep Formu
Bizimle İletişime Geç
Hemen Bizi Arayın

+90 535 463 53 33