+90 535 463 53 33
info@cemozluk.com

İnfertilite

İşlemin Yeri

Hastane

Anestezi Türü

Lokal

İşlem Süresi

60 DK

Taburcu Süresi

3-4 Saat

Aktivite Başlangıcı

30 Gün

İlk olarak merak ettiğiniz hastalığa dair ne olduğu yönünde yanıt verilecek. İnterfilite nedir sorusunun yanıtı veriliyor. Erkekteki sperm sayısının yetersiz olması bu şekilde adlandırılır. Tıbbi olarak verilmiş isim, boşalma sırasında spermlerin yetersiz olması demektir. Sperm sayısının çocuk yapmak için yetersiz olması halinde, bu hastalık teşhisi konur. Korunma olmadan bir yıl boyunca ilişkiye girilir. Ancak çocuk olmaz. Evli çiftlerde çocuk olmuyor problemine bakıldığında, araştırma sonuçlarına göre %15’inde bu problem olduğu gözlemlenmiştir. Yani çocuğun olmuyor olması, erkekteki sperm sayısının yetersiz olmasından kaynaklanmaktadır. Bu problemin çözümlenmesi için çok sayıda hastanın bizlere ulaştığını söyleyebiliriz. Yapılan muayene sonrasında teşhis konması, net şekilde tedavi yöntemine karar verilmesi gibi aşamalar olacaktır. Gerektiği şekilde müdahalenin edilmesi ile yaşanan bu problemin ortadan kalkması için gereken yapılacaktır.

İnterfilite Teşhisi Nasıl Konur?

Erkeklerde görülen bu probleme nasıl teşhis koyuyoruz? Teşhis için belirlenmiş olan ve başarılı olan çok sayıda yöntem var. Bu yöntemlerin uygulanması ile erkek interfilitesi hakkında sonuca varıyoruz. Erkeklerde boşalmada yeterli spermin olmaması sorunu olarak bilinen bu problem, çeşitli analizler ile teşhis edilir.

  • İlk olarak elle fiziki muayene yapılabilir.
  • Sperm tahlilinin yapılması sağlanabilir.
  • Hormon analizi olabilir.
  • Ultrasongrafi yöntemi ile teşhis konabilir.


Yukarıda verilen yöntemlerden sadece birinin uygulanması ile bu sonuca varılması söz konusu olabilir. Tamamen hastamızın durumuna göre karar vermekteyiz. Ayrıca hastanın bu noktada ne şekilde bir talebi olduğu da önemlidir. Hastanın hiçbir şekilde rahatsız olmayacağı şekilde yapılacak olan analizler sonrasında hastalık teşhisinin konması, gerekenin yapılması mümkün.

Problem Kimde Sorunu;

Çoğu zaman çiftlerin çocuğu olmuyorsa, sorun kimde sorunu yaşanıyor. Yani önce kadın mı yoksa erkek mi bu konuya dair tedavi olmalı? Toplum baskısı, erkeklerin muayene olmak istememesine yol açıyor. Ancak bu tabuların yıkılarak, hastalarımızın bu hususta dilediği şekilde bizlere ulaşmasının sağlıyoruz. Gecikmeden bu şekilde cinsel problemlere çözüm olmak, ileride yola çıkabilecek büyük problemlerin önüne geçecektir.

Erken Teşhis

Önemli olan sorunun kimde olduğu değil inferlite sorunu için erken teşhisin konmasıdır. Erken yapılan müdahale ile problemin ortadan kalkması çok daha kolay şekilde olacaktır. Direkt olarak çocuk olmuyor problemi için erkek ve kadının tedavi için başvuruş bulunması avantajlı olacaktır.

Erkek Kısırlığı Neden Oluşur?

Peki, erkeklerde olabilecek kısırlığın nedeni ne olabilir? Yapılan araştırmalar erkeklerde görülen kısırlığın birçok nedeni olabileceğini göstermiştir. Bazı kısırlık nedenleri arasında hormonal bozukluk, genetik ve ailevi problemler, varikosel, daha önceden geçirilmiş olan iltihaplı hastalıklar, sperm kanalında tıkanıklık olması gibi nedenlerin bu şekilde bir probleme yol açtığını söyleyebiliriz.

  • Sperm kanalının tıkanması
  • Hormonal bozukluk
  • Genetik problemler
  • İltihaplı – ateşli hastalıkların geçirilmiş olması


Gibi nedenleri göz önünde bulundurarak bu durumun daha önceden önleminin alınması söz konusu olabilir. Genel olarak erkeklerde kısırlık nedenleri arasında bu sorunların ortadan kaldırılması ile sorunun teşhisinin konması söz konusu olacaktır.

Kısırlıkta Varikosel Etkisi Nedir?

Erkeklerde yaşanan kısırlık için varikosel etki söz konusu. Erkek testislerinde oluşan varise verilen at varikoseldir. Bu durumda kişinin spermlerinin yetersiz olması söz konusu. Bu hastalık türü en çabuk yanıt veren tedaviye sahip hastalık olduğundan, hastalarımızın bize başvurmasının ardından çocuklarının olmasının kolay olacağını söyleyebiliriz. Testislerin sol tarafında olan toplardamarda tıkanma problemi olduğundan, geri doğru spermlerin taşınması söz konusudur. Bu durum sperm sayısında ve niteliğinde değişim yaratır. Bu sorunun çözümlenmesi ile hamilelik durumunun gerçekleştirilmesi söz konusu olacaktır.

Erkek Kısırlığı Tedavi Yöntemleri

Peki, bu sorunu yaşayan hastalarımız için tedavi nasıl yapılır? Teşhis koyulmasının ardından ilk olarak ilaç tedavisi gerçekleşecektir. Kanal tıkanıklığı genel olarak ameliyat ile çözülen bir durum. Eğer hastamız için kanal tıkanıklığı teşhisi koyduysak, kısa bir süre içinde ameliyatı öneriyoruz. Sperm sayısının azalması ile hormonal ilaçların hastaya verilmesi tedavinin aşamalarıdır. Tamamlandığında, problemin ortadan kalkması hedeflenir. Son olarak ise tüp bebek yönteminin çiftlerin çocuklarının olması için değerlendirdiğimiz bir yöntem olduğunu söyleyebiliriz. Laboratuvar ortamında bulunan spermler kadın rahmine bırakılacaktır. Bu şekilde tüp bebek tedavi yöntemi ile de çocuğun olması sağlanabilir.

Üroloji
Talep Formu
Bizimle İletişime Geç
Hemen Bizi Arayın

+90 535 463 53 33