+90 535 463 53 33
info@cemozluk.com

Erken Boşalma Türleri

erken bosalma turleri

Erken boşalma türleri ve erken boşalma çeşitleri birbiri ile bağlantılı noktalardır. Erken boşalma türlerine yakından baktığımızda 4 temel grup ortaya çıkmaktadır.

Yaşam boyu erken boşalma: İlk cinsel aktivite ile gözlemlenmeye başlanan şikâyet, hayat boyu devam eden erken boşalma türlerinden biridir. Türkiye ortalaması düşünüldüğünde en az görülen erken boşalma türüdür. Türkiye de 3,2 oranında yaygınlığa sahip erken boşalma türüdür. Çin halk Cumhuriyetinde yapılan bir araştırma ise 2,3’lük bir bölümde görüldüğünü ortaya koymuştur.

Kazanılmış erken boşalma: En sık görülen erken boşalma türüdür. Fizyolojik ya da psikolojik bir değişkenlik sonucu ortaya çıkmaktadır. Türkiye ortalamasında %3,9 – 4,2 arasında görülmektedir. Bu grupta olan birçok birey bunu kendi başına aşabileceğini düşünmektedir. Fakat tedavi edilmezse zaman içinde yaşam boyu erken boşalmaya dönüşmektedir.

Değişken erken boşalma: Erken boşalma türleri arasında en yaygın ve yoğun görülen erken boşalma türüdür. %8,5 – 11,4 Arasında değişen bir yoğunluğa sahiptir. Bu grupta yer alan bireyler bazı zamanlarda normal ve bazı zamanlarda anormal boşalma yaşadığı için durumundan emin olmamaktadır.

Duyusal erken boşalma: Duygusal erken boşalma şikâyeti yaşayan bireyler temelde bu soruna sahip değildir. Fakat çevreden duydukları ve kültürel etkilerden ötürü erken boşaldığını düşünmektedir. %5,1 – 6,4 Arasında bir yoğunlukla gözlemlenmektedir.

Erken Boşalma Türleri

Erken Boşalmada Uygulanan Yanlış Tedaviler

Erken boşalma, Erkek cinsel sorunları arasında en çok rastlananlardandır. Bu nedenle bu alanda büyük bir sektör oluşmuştur. Toplumun büyük çoğunluğu tedavi umuduyla karşılığı ve gerçekliği olmayan uygulamalara maruz kalırken, ekonomik olarak da kayıp yaşamaktadır. Bu alanda yaşadığınız sorunun doğru çözümü için öncelikle yaşadığınız sorunun sorunun erken boşalma türleri arasında hangi gruba girdiğine emin olmalısınız.

Toplumda cinsel şikâyetlerin yüksek sesle ifade edilmesi ve Devlet tarafında bu nokta da bir politika uygulanmaması, sektörün bu denli kontrolsüz büyümesine neden olmaktadır. Yetersiz tedavi kurumlarında aradığını bulamayan hastaların alternatiflere yönelmesi kaçınılmaz olmaktadır.

Yaygınlaşan internet kullanımına ek olarak reklam ve iletişim araçlarının artması, geciktirici sprey konusunu ortaya çıkarmıştır. Hissizleştirilen penis ile boşalma süresi uzatılmaktadır. Lokal Anestezide kullanılan maddeleri bulunduran sprey ve jeller her iki tarafında haz alma duyusunu azaltmaktadır. Etkisi çok uzun olan sprey ve jellerden sonra yeniden sertleşme için uzun zaman gerekmektedir.

İlk cinsel aktivite ile gözlemlenmeye başlanan şikâyet, hayat boyu devam eden erken boşalma türlerinden biridir. Türkiye ortalaması düşünüldüğünde en az görülen erken boşalma türüdür. Türkiye de 3,2 oranında yaygınlığa sahip erken boşalma türüdür. Çin halk Cumhuriyetinde yapılan bir araştırma ise 2,3’lük bir bölümde görüldüğünü ortaya koymuştur.

Erken Boşalmanın Başlıca Nedenleri

Erken boşalma türleri incelenirken sorunun  nedenlerine de göz atmak faydalı olacaktır. Erken boşalma türlerini belirleyen ana unsur nedenlerdir. Bu nedenleri iki ana grupta incelemek mümkündür.

  • Psikolojik
  • Biyolojik

Nedenler olarak iki gurupta inceleyebileceğim sebeplerle erken boşalma türleri şekillenir.

Psikolojik erken boşalma

  • Cinsel Tecrübesizlik
  • Öz güven eksikliği
  • Aşırı heyecan
  • Kendini yetersiz hissetme
  • Depresyon

Psikolojik etkenleri tetikleyen ana unsurlardır.

Psikolojik etkenlerin ortak özelliği, bireyin daha önce normal boşalma yaşamış olmasına karşın zaman içinde bu sorunla karşılaşılmasıdır. Bu tür bireylerin yeniden normal boşalma yaşaması kolaylıkla mümkün olmaktadır. Fakat sorunun temelini oluşturan unsura çözüm bulmak gerekmektedir.

Erken Boşalma Türleri

Erken Boşalma Türleri 2022

Erken boşalma birçok erkeğin karşılaştığı yaygın bir sorundur. Teşhis ve tedaviyi zorlaştırabilecek farklı erken boşalma türleri vardır. Üç ana erken boşalma türü yaşam boyu, edinilmiş ve değişkendir.

Yaşam boyu erken boşalma, en yaygın erken boşalma türüdür ve bir erkeğin ilk cinsel ilişkiye başladığı andan itibaren mevcuttur. Yaşam boyu erken boşalmanın her 3 erkekten 1’ini etkilediği tahmin edilmektedir. Yaşam boyu erken boşalma, psikolojik ve biyolojik faktörlerin bir kombinasyonundan kaynaklanır.

Edinilmiş erken boşalma, bir erkek bir süredir normal seks yaptıktan sonra gelişen fiziksel veya psikolojik faktörlerden kaynaklanır. Bu tür erken boşalma her yaştaki her erkeği etkileyebilir. Değişken erken boşalma en az görülen erken boşalma türüdür.

Erken Boşalmaya Çözüm

Birkaç farklı erken boşalma türü vardır, ancak en yaygın olanı, bir erkeğin kendisi veya eşi hazır olmadan önce boşalmasıdır. PE’nin kaygı, stres ve hormonal problemler dahil olmak üzere bir takım nedenleri olabilir.

Erken boşalmayı tedavi etmenin birkaç farklı yolu vardır. En yaygın olanı, soruna neden olabilecek altta yatan sorunları çözmeye yardımcı olmak için danışmanlık veya terapidir. Boşalmayı geciktirmeye yardımcı olabilecek ilaçlar da vardır.

Dur-başlat yöntemi gibi davranışsal teknikler de PE tedavisinde yardımcı olabilir. Bu, orgazma ulaşılmadan hemen önce cinsel aktiviteyi durdurmayı ve ardından kısa bir aradan sonra yeniden başlamayı içerir. Ayrıca boşalmayı geciktirmeye yardımcı olmak için penise uygulanabilen kremler ve spreyler vardır.

Erken Boşalma Neden Olur

Erken boşalma, her yaştan erkeği etkileyen yaygın bir sorundur. Erken boşalmanın birçok farklı nedeni vardır, ancak en yaygın olanlarından bazıları kaygı, stres ve performans kaygısıdır. Erken boşalmaya katkıda bulunabilecek diğer faktörler arasında sigara ve alkol kullanımı gibi yaşam tarzı seçimlerinin yanı sıra diyabet ve yüksek tansiyon gibi sağlık koşulları yer alır.

Talep Formu
Bizimle İletişime Geç
Hemen Bizi Arayın

+90 535 463 53 33