+90 535 463 53 33
info@cemozluk.com

Penis Eğriliği Nedenleri

Penis büyütme ameliyatı

Penis eğriliği nedenleri, penisin sağa, sola, yukarı veya aşağıya normalden daha fazla eğrilmesi olarak tanımlanmaktadır. Doğuştan veya sonradan oluşan (kazanılmış) olmak üzere iki şekilde görülebilen penis eğriliklerinde, hafif sağa veya sola eğrilmeler normal olarak değerlendirilmektedir. Erekte durumunda 90 derecelik bir açıyla durması gereken penisin eğriliği halinde estetik kayıpları oluşmakta, bazı hallerde cinsel ilişkinin ağrılı gerçekleşmesine sebep olarak partnerde hoşnutsuzluklar meydana gelebilmektedir. Hem bireyde hem de partnerinde sorunlar oluşturan penisteki şekil bozuklukları tıbbi yöntemlerle düzeltilebilmekte, ameliyat sonrası bireyin normal yaşamına devam edebilmesi mümkün hale gelmektedir.

Doğuştan var olan penis eğrilikleri, oldukça sık karşılaşılan bir durumdur.  Bebeğin anne karnında bulunduğu süreçte yetersiz gelişmesi sonucunda ortaya çıkan bu durum, penisin ereksiyon sağlayan bölümünde yer alan süngerimsi dokunun gelişmemesi sebebiyle penisin bu yöne doğru eğilmesi sonucunda olur. Sonradan ortaya çıkan yani, kazanılmış penis eğriliği adı verilen durum ise, genellikle 50 yaş üstü bireylerde Peyronie adı verilen hastalık sebebiyle oluşmaktadır. Peyronie hastalığının erken dönemlerinde ağrıya başlayan durum, ilerleyen süreçlerde penisin eğrilmesine neden olur. Sonradan oluşan penis eğriliklerinin diğer bir sebebi de, penis bölgesinde gerçekleşmiş olan cerrahi operasyonlardır.

Penis Eğriliği Nedenleri

Peyronie Hastalığı Ne Demek?

Peyronie Hastalığı penis içerisinde fibrotik bir plak oluşumundan kaynaklı peniste eğriliğe sebebiyet veren bir rahatsızlıktır. Peyroni hastalığı ismini hastalığı bulan kişinin adından almaktadır. Bu rahatsızlığa maruz kalan hastalarda penis gövdesini saran kılıfta fibrotik plak oluşumları gözlemlenmekte ve bu oluşumlara bağlı olarak ilişki sırasında peniste plak oluşumunun olduğu kısma doğru bir kıvrılma durumu oluşmaktadır. Bu eğilme ve kıvrılma durumlarına bağlı olarak hasta ereksiyon sağlamasına rağmen cinsel ilişkiyi gerçekleştirememektedir. Kliniğimize peyronie hastalığı şikayetleri ile başvuran hastalarımıza öncelikle medikal tedavi yöntemi uygulayarak sorunu çözme yoluna gideriz.

Penis Eğriliğinin Yol Açtığı Sorunlar

Penis eğriliği sebebiyle ortaya çıkan en önemli sorun, cinsel aktivite sırasında şiddetli ağrıların oluşmasıdır. Penis eğriliğinin ileri boyutlarda olduğu bazı hallerde ise cinsel birleşmenin mümkün olmadığı görülmektedir. Şiddetli eğriliklerde penis vajen birlikteliği imkânsız hale gelmekte, bu durum hem erkek hem de kadında cinsel sorunların başlangıcına temel oluşturmaktadır. Ayrıca erkek açısından bu sorun estetik kaygıların oluşmasına sebep olurken, ilişkide başarısızlık düşüncesi sebebiyle psikolojik sorunlar da meydana gelebilmektedir.

Penis Eğriliği Belirtileri Nelerdir?

Çok fazla yaygın olmamakla birlikte bazı erkeklerde görülen penis eğriliği sorunu, doğuştan gelen bir sebebe bağlı olduğunda herhangi bir ağrı hissi olmaksızın gelişmektedir. Ergenlik dönemine girildikten sonra ereksiyon durumunda iyice belirginleşen bu durum, fark edildiği ilk dönemlerde doktor kontrolü gerektirmektedir.  Yaş ilerlemesi sonucu ortaya çıkan ve Peyronie hastalığından kaynaklanan penis eğrilikleri ise, akut ve kronik olmak üzere 2 evrede gerçekleşmektedir. Bu tür rahatsızlıklar doğuştan gelen penis eğriliklerinden farklı olarak, belirgin bir ağrı ile kendisini belli etmektedir. Akut dönemde ağrılarla başlayan dönem plakların ortaya çıktığı dönem olarak değerlendirilmekte ve yaklaşık 1-1,5 yıl sürmektedir. Bu dönemde herhangi bir tedavi uygulanmaması halinde peniste şekil bozuklukları oluşmaya başlayarak eğrilme meydana gelmekte, bazı hallerde bireyde erekte sorunlarına da neden olur.

Penis eğriliği, penisin sağa, sola, yukarı veya aşağıya normalden daha fazla eğrilmesi olarak tanımlanmaktadır.

Penis Eğriliği Tanısı ve Tedavisi

Penis eğriliği tanısı, penis erekte halindeyken yapılacak muayenedeki tespit sonucunda konulur. Tedavi yöntemi ise cerrahi müdahaledir. Doğuştan gelen penis eğriliği vakalarında penis boyu normal popülasyona oranla daha uzundur. Bu tür oluşumların düzeltilmesine yönelik olarak yapılan ameliyatlarda eğriliğin bulunduğu yönün zıddı yönünde Pilikasyon ameliyatı (nespit yöntemi) uygulanmaktadır. Nespit ameliyatı sonrası peniste mevcut bulunan eğrilik tam olarak ortadan kaldırılmakta, hasta aynı gün taburcu edilerek normal yaşamına dönebilmektedir. Penis eğriliği ameliyatları penis boyu, sertleşme sorunu olup olmadığı, eğriliğin oranı gibi kıstaslar göz önüne alınarak 3 farklı alternatifle yapılmaktadır.

  • Etkilenmemiş tarafın kısaltılması yöntemi
  • Etkilenen tarafın uzatılması yöntemi
  • Penil implant yöntemi

Etkilenmemiş Tarafın Kısaltılması Yöntemi

Diğer alternatiflere oranla daha kolay olan bu yöntem, penisin skar dokudan etkilenmeyen kısmından sağlıklı doku alınması ve dikiş konularak kısaltılması işlemidir. Penis boyu ameliyat öncesine göre bir miktar kısalmakla birlikte düz bir penis yapısı elde edilmektedir. Bu yöntem genellikle penis boyu normal ölçülerde olup eğrilik derecesi nispeten daha az olan bireylere uygulanmaktadır.

Etkilenen Tarafın Uzatılması Yöntemi

Bu tür ameliyatlarda penis yapısında eğriliğe sebep olan skar doku alınmakta, boşalan yere bireyin kendi dokusu veya başka bir doku doldurulmaktadır. Penis boyu kısa olan ve eğrilik derecesi fazla olan kişilere uygulanan bu yöntem penis kısaltma ameliyatına oranla daha fazla risk faktörüne sahip bulunmaktadır.

Penil İmplant Yöntemi

Bu yöntem genellikle penis eğriliğine ereksiyon sorunlarının eşlik ettiği hallerde uygulanmaktadır. Penil implant yönteminde penisin ereksiyon olması sırasında kan ile dolan yapıların yerine penil implantlar yerleştirilmekte, hastanın ereksiyon sorunlarıyla birlikte penis eğriliği sorunu da kalıcı olarak ortadan kaldırılmaktadır.

Penis Eğriliği Ameliyatı Neden Gereklidir?

Penis eğriliği, cerrahi müdahale dışında düzeltilmesi mümkün olmayan bir sorundur. Ameliyatın gerçekleşmemesi halinde olumsuzluğun yaşam boyu sürmesi bireyin tüm hayatını etkileyebilecek boyutlarda sorunlar oluşmasına sebep olabilir. Ameliyat olunmaması halinde ilerleyen süreçlerde eğrilik daha komplike bir hal alarak, penis kırılma riskine açık hale gelmektedir. Sürekli ağrılı bir ereksiyon oluşumu ve cinsel ilişki sırasında partnerin acı çekmesi ilerde telafi edilemeyecek sosyal sorunların yaşanmasına neden olur. Özgüven eksikliğine ve psikolojik sorunların oluşumuna sebep olabilecek bu durumlarda mutlaka uzman bir üroloğa başvurularak gerekli tedavinin sağlanması gerekmektedir.

Penis Eğriliği Nedenleri

Penis Eğriliği

Her biri kendi nedeni olan birkaç farklı penis eğriliği türü vardır. En yaygın tip, peniste plak birikiminin neden olduğu Peyronie hastalığı olarak adlandırılır. Bu, ereksiyon halindeyken penisin eğilmesine neden olabilir ve cinsel ilişkiyi zorlaştırabilir veya rahatsız edebilir. Penis eğriliğinin daha az yaygın nedenleri arasında peniste yaralanma, enfeksiyon ve bazı hastalıklar veya durumlar bulunur. Penis eğriliği nedeniyle cinsel ilişki sırasında ağrı veya zorluk yaşıyorsanız, nedenin belirlenip tedavi edilebilmesi için bir doktora görünmeniz önemlidir.

Penis Eğriliği Tedavisi

Altta yatan nedene bağlı olarak penis eğriliği için birkaç farklı tedavi vardır. Eğriliğe skar dokusu neden oluyorsa, skar dokusunu çıkarmak için ameliyat gerekebilir. Eğriliğe bir yaralanma neden oluyorsa, tedavi şişmeyi azaltmaya yardımcı olmak için dinlenme, buz ve kompresyon içerebilir. Eğrilik bir enfeksiyondan veya başka bir tıbbi durumdan kaynaklanıyorsa, tedavi altta yatan nedene bağlı olacaktır. Bazı durumlarda, penisin gerilmesine ve eğriliğin düzeltilmesine yardımcı olmak için penil traksiyon tedavisi önerilebilir.

Penis Eğriliği Ameliyatı

Penis eğriliği, ereksiyon sırasında penisin anormal şekilde bükülmesi veya eğilmesi durumudur. Bu durum cinsel ilişkiyi zorlaştırabilir veya imkansız hale getirebilir. Bu durumda penis eğriliği ameliyatı zorunlu kılınır.

Talep Formu
Bizimle İletişime Geç
Hemen Bizi Arayın

+90 535 463 53 33